| anonim_4396 a întrebat:

Am fost înșelat de cineva cu suma de 2000 euro. Practic a făcut o carte de identitate falsă cu numele meu și adresa mea și mi-a ridicat banii trimiși de soția mea prin Western Union de la Banca Transilvania din Romania, de la Western Union din Germania. Pot să mai recuperez acești bani vreodată? Menționez că am toate discuțiile pe mail cu respectiva persoana, dar cred că este un nume fals.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai fost inselat ci furat.
Depune o plangere penala la politie pentru furt si, cel putin, uz de fals.

| KodrutZ a răspuns:

Banca e de vina, nu tu.
A, stai asa, ca acum am vazut toata povestea. Felicitari, ai fost tepuit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pare cam SF varianta data de tine. Cartile de identitate nu se falsifica asa usor.

Fa o reclamatie la politie si se vor ocupa ei.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Am fost la Parchet acum 10 minute, am vorbit cu procurorul șef și mi-a spus să fac o plângere penală să o depun la ei și să anexez documentele pe care le am.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Am vrut să cumpăr o mașină din Germania. După vreo 10 zile de vorbit pe mail cu așa zisul neamț (adică proprietarul) despre opțiunile mașinii, mi-a spus să-i trimit pe mail scanat dovada că soția mea mi-a trimis mie 2000 de euro prin Western Union din Romania în Germania, astfel are el certitudinea că eu vin în Germania să cumpăr mașina. La fel mi-a trimis și el pe mail formularul de la Western cum că soția lui a trimis pe numele lui 2000 euro. Am dovada pe mail. El a spus că locuiește în Copenhaga are o casa de vacanta, dar este din Kiel și nu ar vrea să vină atâta drum în Munchen, unde trebuia să ne întâlnim, și eu să nu vin.Pe formularul de la Western era adresa mea de acasă numele și prenumele dar și codul acela din 6 sau 7 cifre cu care poți să ridici banii. Eu dacă nu am folosit niciodată Westernul nu am știut că nu trebuie să-i dau acel cod, trebuia să-l acopăr cu o bucată de hârtie când am scanat formularul. El după ce a primit mailul de la mine a făcut cartea de identitate cu numele și prenumele, adresa o poză a celui care a ridicat banii, un CNP fals și o serie de buletin falsă și a ridicat banii. Ne-am trimis pe mail și poze ca să ne recunoaștem la Munchen. Și am rămas surprins cum lucrătorul de la ghișeu i-a dat banii cu un act fals. Banii au fost trimiși pe 30.03. 2016 la ora 14, 30 și au fost scoși după aproximativ 30 de minute. Eu nici nu eram plecat în Germania, am plecat pe 31.03. 2016 la ora 05, 00 dimineță. Nu este SF.

| johnnny123 a răspuns:

Intrebarea este de ce ati implicat un strain in acest transfer? Care a fost scopul?

In plus, cum a putut un necunoscut sa realizeze o carte de identitate falsa suficient de buna incat sa pacaleasca angajatii Western Union? Si toate astea pentru 2000 de euro?

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Am vrut să cumpăr o mașină din Germania. După vreo 10 zile de vorbit pe mail cu așa zisul neamț (adică proprietarul) despre opțiunile mașinii, mi-a spus să-i trimit pe mail scanat dovada că soția mea mi-a trimis mie 2000 de euro prin Western Union din Romania în Germania, astfel are el certitudinea că eu vin în Germania să cumpăr mașina. La fel mi-a trimis și el pe mail formularul de la Western cum că soția lui a trimis pe numele lui 2000 euro. Am dovada pe mail. El a spus că locuiește în Copenhaga are o casa de vacanta, dar este din Kiel și nu ar vrea să vină atâta drum în Munchen, unde trebuia să ne întâlnim, și eu să nu vin.Pe formularul de la Western era adresa mea de acasă numele și prenumele dar și codul acela din 6 sau 7 cifre cu care poți să ridici banii. Eu dacă nu am folosit niciodată Westernul nu am știut că nu trebuie să-i dau acel cod, trebuia să-l acopăr cu o bucată de hârtie când am scanat formularul. El după ce a primit mailul de la mine a făcut cartea de identitate cu numele și prenumele, adresa o poză a celui care a ridicat banii, un CNP fals și o serie de buletin falsă și a ridicat banii. Ne-am trimis pe mail și poze ca să ne recunoaștem la Munchen. Și am rămas surprins cum lucrătorul de la ghișeu i-a dat banii cu un act fals. Banii au fost trimiși pe 30.03. 2016 la ora 14, 30 și au fost scoși după aproximativ 30 de minute. Eu nici nu eram plecat în Germania, am plecat pe 31.03. 2016 la ora 05, 00 dimineță.

| johnnny123 a răspuns:

1. Absurditatea acestei cereri trebuia sa-ti traga imediat un semnal de alarma. Cum adica "sa-i dovedesti ca ti-a trimis sotia banii"?

Este ca si cum la supermarket nu te-ar lasa sa pui produse in cos pana cand nu dovedesti ca ai bani sa le platesti.

2. Lasand la o parte toate semnalele de alarma pe care ar fi trebuit sa ti le declanseze aceasta cerere, nu era mai normal sa te duci mai intai si sa ridici banii de la Western Union si abia apoi sa-i dovedesti ca-i ai?

Scuza-ma ca-ti spun, dar ai fost pacalit la nivel de copil de 10 ani.