| Florin6996 a întrebat:

Am fost intr-o perioada mai nasoala cu ai mei,bautura, incapatanare si toate cele(clasicul balkan dad n mom), si s-a adunat la intretinere 7000 si ceva lei restante,(pe atunci eram minor si am luat si eu decizii gresite ca nu i-am ajutat si etc).
S-a mai platit din ea plus restantele ce au venit in plus si s-a ajuns la 5000 lei, dar acum pe 26 iar trebuie maica-mea sa se duca la tribunal.
Eu intre timp mi-am gasit job si tot si sunt down sa dau tot salariul pe urmatoarele luni de zile si sa puna si ei sa achitam acea suma de 5000 lei(in 2 luni am achita-o), problema e ca deja s-a exitns odata acest proces, deoarece pe 26 septembrie era normal scadenta, ac intrebarea mea e, pot sa il execute imobilul? Ca am inteles ca decizia o ia executorul daca este executare imobila sau mobila, faza e ca apartamentul nici succesiune nu are fiind a bunicului meu acesta fiind decedat.
Ma gandeam sa ma duc ac pe 26 cu maicamea sa le zic sa imi puna mie poprire pe salariu pana se achita,nu e cine stie ce suma, dar nu stiu cat de incapatanati pot fi oamenii de acolo daca ar accepta sau nu sau daca e posibil.
Nu avem nici bani de avocat, so ce as putea face?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De data asta este posibil sa vi se scoata aprtamentul la licitatie, ca sa se recupereze datoria.
Ma rog, apartamnetul nu este inca al vostru, atata vreme cat nu aveti succesiunea facuta, iar cel care mosteneste apartamnetul va mostenii si datoria!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se va face executare imobilă pentru 5000 lei. Dacă se ajunge la executor, să propui atunci poprire pe salarul tău. Dacă nu aveți bani de avocat, cere unul din oficiu, care nu trebuie plătit.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Imprumuta de la banca suma asta și o plătești în rate. Și achiți datoria toată odată și v,-ati scăpat. Și să îți fie de învățătură.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Executorul va executa veniturile mamei tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La datorie de 12.000 lei și restanțe de peste 10.000 lei o babă are poprire pe pensie.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alex8080):

Nu ai înțeles
- moare baba care are datorii de 10.000 de euro
- moștenitorii plătesc 10.000 de euro datoria
- fac succesiunea
- vând apartamentul cu 100.000 de euro și împart banii.
Deci - copii pierd 10.000 de euro sau câștigă 90.000 de euro?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alex8080):

Păi tocmai că acum când e baba în viață copii ei nu plătesc datoria și baba are poprire pe pensie, adică ia mai puțini bani când ia pensia. Numai că poprirea lunară nu face să scadă datoria și penalitățile.

| nukeyly a răspuns:

Datoria trebuie platita, parca daca e peste 10.000 ron se poate ataca imobilul, mai e poprirea pe salar 30% max legal, da cum procesul e inceput mai trebuie sa platesti si cheltuielile lor de dudecata.
Pe rapid: te imprumuti nu la provident, amanetezi o capra sau ceva sticle goale sau da anunt de ceva serviciii contracost ce sti face poate ceva usor tehnic.
12 lei pe ora e pentru cei legati ca si caii la ochi, numa inainte!
Hai ca poti!

Răspuns utilizator avertizat