| IuliIuliana55 a întrebat:

Am fost la o olimpiada la finalul anului si trebuie sa primesc bursa de performanta. Dar m-am mutat la alt liceu fix anul scolar următor. Mai primesc bursa?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu mai exista burse de performanta, conform cu Legea nr.198/2023, a invatamantului preuniversitar, in vigoare cu 3.09. 2023, dar exista burse de excelenta pentru olimpici, citez:
  "ART. 108
  (1) Elevii de la cursurile cu frecvenţă de zi din învăţământul preuniversitar de stat obligatoriu beneficiază de burse. Cuantumul minim al burselor şi metodologia-cadru de acordare a burselor sunt aprobate prin ordin al ministrului educaţiei, la propunerea Consiliului Naţional pentru Finanţarea Învăţământului Preuniversitar, denumit în continuare CNFÎP.
  (11) Pentru stimularea excelenţei, elevii beneficiază de burse de excelenţă olimpică I şi II, acestea fiind alocate în funcţie de distincţiile primite de către aceştia, după cum urmează:
  a) bursa de excelenţă olimpică I se acordă elevilor care obţin distincţii, respectiv premiile I, II, III şi menţiune, la olimpiadele şcolare internaţionale, respectiv campionatele sportive şcolare internaţionale recunoscute de Ministerul Educaţiei şi la Jocurile Olimpice în parteneriat cu Comitetul Olimpic şi Sportiv Român. Bursele de excelenţă olimpică I se acordă lunar elevilor de gimnaziu şi liceu, pe întreaga durată a anului şcolar următor obţinerii distincţiei. Prin excepţie, elevii din ultimul an de studii liceale primesc un premiu în cuantum egal cu valoarea cumulată a bursei pentru un an şcolar;
  b) bursa de excelenţă olimpică II se acordă elevilor care obţin distincţii, respectiv premiile I, II şi III la olimpiadele şcolare naţionale organizate şi finanţate de Ministerul Educaţiei. Bursele de excelenţă olimpică II se acordă lunar elevilor de gimnaziu şi liceu, pe întreaga durată a anului şcolar următor obţinerii distincţiei. Prin excepţie, elevii din ultimul an de studii liceale primesc un premiu în cuantum egal cu valoarea cumulată a bursei pentru un an şcolar."
ME trebuie sa emita o metodologie-cadru pentru acordarea burselor, inca n-am vazut sa fie publicata in Monitorul Oficial.
Daca vei indeplini conditiile vei primi bursa de excelenta, chiar daca te-ai transferat la alt liceu.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In completarea raspunsului meu iti spun ca a fost publicat, in M.Of.822 de astazi, Ordinul nr.6.238 al ME privind aprobarea
Metodologiei-cadru de acordare a burselor.
Intra pe site-ul Monitorului Oficial, dai clic pe E-MONITOR si apoi pe 822 si chiar la sfarsit ai ordinul citat.