| ionutaug99 a întrebat:

Am fost prins de politia rutiera prahova, in localitatea fagetu cu alcool in aerul expirat de 0, 6 g pe l.
Din cate am citit eu pe acel document/instiintare/proces verbal scris de catre agentul de politie am dosar penal.
M-au dus la probe la sange.
Intrebarea mea este:
Daca iese peste 0, 8 pur in sange, ce se poate intampla?
Am inteles ca se pedepseste cu inchisoare. Bun, daca sunt bagat in tribunal la judecata, ce se intampla mai departe? Eu asta vreau sa stiu.
Sunt sigur ca mai sus exista greseli. Scuzele mele...
Acord funda.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai avut 0, 6 in aer atunci o sa ai cca 1, 26 g/l in sange si fapta este infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă."
O sa fii judecat si poti fi condamnat la o pedeapsa, conform hotararii pe care o va lua judecatorul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trecand peste faptul ca ai condus baut, cum spanac ti ai luat permisul de conducere daca tu nici nu cunosti legislatia?

Ai peste 0.8 in sange inseamna dosar penal si pedeapsa cu inchisoare. In functie de istoricul tau si de hotararea judecatoreasca vei primi si pedeapsa care probabil va fi cu suspendare daca nu esti recidivist