| iumele a întrebat:

Am fost sancționat de către poliția locală, a spus la telefon să-mi facă un 61, știți ce înseamnă?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna sa te sanctioneze contraventional (amenda) pentru incalcarea prevederilor legii nr.61/1991, pentru consumul bauturilor alcoolice in locuri publice, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
23) consumul de băuturi alcoolice în următoarele locuri publice: drumuri publice, parcuri, stadioane şi terenuri sportive, instituţii culturale, săli de spectacole, instituţii sau unităţi economice, toate mijloacele de transport în comun, autogări, gări şi aeroporturi, de stat şi private, sau alte locuri prevăzute de lege."
Amenda este de la 100 lei la 500 lei. Daca platesti amenda in maximum 15 zile de la data primirii procesului-verbal de contraventie atunci ai inlesnirea de a plati numai jumatate din minim, respecti 50 de lei.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Legea 61? Păi, telefonic te-au anunțat? De obicei, ei trimit proces-verbal.

http://www.dreptonline.ro/......a_2011.php
Poate că ți-a facut un coleg vreo glumă.

| iumele explică (pentru floresdemayo):

Eram cu berea în parc și ambdat de ei, nu am avut buletinul i-am dat datele și a vorbit la telefon sa verifice, după a zis "fa-i un 61"

| Goete a răspuns:

Ar fi 69, daca si ei ar avea cap, ca burta de la 6 si de la 9 e capul- Dar cum eu nu au cap, e 61 :p
Borbind serios, Legea 61 e cu privire la norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice.

| Salontanul a răspuns (pentru Goete):

Continua cu raspunsurile astea aiurea si poti sa te trezesti cu contul blocat s-au sters!

| Goete a răspuns (pentru Salontanul):

Ce m-ai speriat! Si voi muri?

| Salontanul a răspuns (pentru Goete):

N-are nici o legatura cu moartea dar este civilizat ca sa respecti regulile cand intri in "casa" cuiva. Se pare ca la tine este mai greu!

| Goete a răspuns (pentru Salontanul):

Un minor nu poate urca pe avion fara autorizatia parintilor, in orice tara se duce sau intoarce

| Salontanul a răspuns (pentru Goete):

Legea 248/2005 spune altceva si te contrazice flagrant. Reintoarcerea minorului in tara mama se poate face fara nici o declaratie daca are documentele de identitate la el. Nu mai incerca sa ma contrazici ca stiu legile mai bine decat tine si mai am si experienta de viata pe care ti-o doresc si tie. Adica sa nu mori macar pana ai ajunge la varsta mea. Si nu stiu ce legatura are asta cu intrebarea la care se cere raspuns aici? Probabil ca ai o obsesie!

| Felys a răspuns:

Sa dai in gat pe cineva urmarit penal sau sa fii dat tu de cineva ca sa isi ia pedeapsa mai usoara