| TheGodfather007 a întrebat:

Am girat pentru cineva si acum persoana respectiva nu si-o mai platit ratele de ceva vreme. Am primit ceva hartie de la firma respectiva cum ca o sa-mi fie mie oprit intregul salar. E posibil asa ceva? Au voie sa opreasca intregul salar?

10 răspunsuri:
| Andrei200202 a răspuns:

Există, treci din cicliul primar in ciclul gimnazial.

| danbnz a răspuns:

Da.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu! O sa ti se retina suma care trebuie sa o plătești in rate lunare. Nu stiu cat % îți poate retine din salar, dar nu au dreptul să-ți retina tot salariul. Daca sunteti mai multi giranți, suma se împarte in mod egal la toți giranții.

| Wr3nch a răspuns:

Nu au voie sa opreasca intregul salar, cel mult 50%.
https://www.calculatorvenituri.ro/......ite-impuse

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legal si posibil sa-ti puna poprire pe salariu, prin intermediul unui executor judecatoresc.
In schimb nu este posibil legal si nici n-au voie sa-ti retina tot salariul lunar, ci cel mult pana la 1/3 din salariu, au vrut doar sa te sperie.
Conform Codului de procedura civila, citez:
"ART.729.Limitele urmăririi veniturilor băneşti
  (1) Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:
  a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;
b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii."

| TheGodfather007 explică (pentru Andrei200202):

Ce vrea sa insemne asta?

| M1989 a răspuns:

Nu doar 25% din salariu au voie sa-ti opreasca.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Normal ca da, cand l ai girat tu de fapt preiei toata datoria lui in cazul in care nu mai plăteste rata, banca i ti pune poprire pe salariu pana la recuperarea datoriei, de ce ai facut asa ceva?

| romeo78 a răspuns:

Dacă sunteți căsătorit, este posibil, deoarece se calculează venitul mediu pe membrii familiei. Iar, dacă nu aveți avocat bun, e posibil, să vă includă și soția în calculul veniturilor familiei și astfel să considere că vă poate poprii salariul.
Orice este posibil în România, dacă ești om simplu.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este posibil, tu le-ai dat voie cand ai semnat actele de girare, dar nu intreg salariu, dar probabil jumatate, pana achiti tot imprumutul celui pe acre l-ai girat!