| Matt24 a întrebat:

Am inceput un internship la o firma IT. Mi s-a spus la inceput ca internshipul nu va fi platit si mi s-a incheiat un contract de munca pe 2h/zi cu salar minim pe economie(undeva la 200 lei/luna ajunge), fiind internship am acceptat. Am fost chemat sa semnez astazi o hartie pe care scria ca am primit suma de bani pe prima luna si am refuzat, deoarece nu am primit si nu voi primi acea suma de bani. Este legal ce incearca ei sa faca?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ma mira ca ti-au incheiat contract, desi au spus ca nu te platesc.
Daca ai contract atunci trebuie sa te plateasca, asa cum scrie in acesta. Daca nu te platesc ii poti reclama la ITM. Nu este legal sa semnezi daca n-ai primit suma respectiva.

2 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Nu sunt jurist dar nici legal nu este!
Nu se poate sa ti se ceara sa semnezi pentru sume pe care nu le-ai incasat.
Poftim patroni de Rromania...

| Vasile_Francisc_1980 a răspuns:

E ilegal. dar daca scrie undeva in contract ca internship fara plata, te poti duce la oficiul fortelor de munca sa le arati.