| megaman960 a întrebat:

Am și eu o întrebare. Sunt minor și aș vrea să părăsesc țara, dar mi-e destul de greu să obțin procura de la tatal meu, plecat în străinătate. Aș putea să plec doar cu procura din partea mamei si cazierul judiciar al insotitorului de drum?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate. Trebuie sa ai si declaratia tatalui (nu procura). Tatal poate da declaratia la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si o trimite prin posta sau curier rapid.

| megaman960 explică (pentru Ioandelasal):

Și în cât timp ajunge?

| Ioandelasal a răspuns (pentru megaman960):

Depinde de tara si prin ce o trimite. Prin posta o poti primi in cca 5 zile, prin curier rapid in cca 3 zile.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se poate!

Ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială ( NU este "procura" ) în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!