| trueHeisenberg a întrebat:

Am împlinit 18 ani, însă buletinul meu de 14 ani expiră în decembrie anul acesta. Pot să mă duc să îl schimb acum sau trebuie să aștept până atunci?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti preschimba cartea de identitate cu maximum 180 de zile inaintea expirarii valabilitatii celei actuale, astfel ca poti merge s-o preschimbi acum.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Il poti schimba, normal.

| trueHeisenberg explică (pentru Ioandelasal):

Maximum? Înseamnă că trebuie să platesc ceva pentru "întârziere" având in vedere că au rămas mai puțin de 70 de zile până la expirare? Nu m-ar deranja să fie doar atât

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru trueHeisenberg):

Nu ai inteles.
La preschimbarea CI actele trebuie depuse cu cel putin 15 zile inainte de expirare. Se accepta si depunerea cu mai multe zile, respectiv pana la maximum 180 zile inainte.
Nu trebuie sa platesti nimic in plus, fata de costul CI, indiferent cand le depui in perioada aratata.