| sabin89 a întrebat:

Am încercat să înţeleg ce s-a întâmplat în anul 1948 în Palestina. Pe net sunt articole lungi, kilometrice despre acest subiect. Şi, citind un articol (pe wiki de exemplu), la fiecare două-trei rânduri am dat de câte o denumire (o noţiune), pe care, ca s-o înţeleg, am fost trimis la un alt site cu un alt articol, şi ăla kilometric. Ăsta, la rândul lui, m-a trimis şi el la alte site-uri. Şi uite aşa, m-am găsit prins într-un labirint din care n-am mai ştiut să ies. happy N-am mai putut vedea pădurea din cauza copacilor. Are cineva o vedere de ansamblu asupra acelor evenimente, să poată răspunde la nişte întrebări? De exemplu; să încep cu începutul:
La data de 14 mai a acelui an, s-a declarat independenţa statului evreu. Care stat? Un stat trebuie să aibă un contur, nişte graniţe. Ce stat aveau în vedere cei care au proclamat independenţa în ziua aceea? Întreaga Palestină? Inclusiv Gaza, West Bank; inclusiv Ierusalimul? Jumătate din Palestina? Care era, concret, statul declarat independent în acea zi, de unde până unde?
Întrebări mai sunt multe, dar zic să le iau şi eu pe rând.

8 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Pe scurt, evreii locali si multi veniti din restul lumii, s-au strans, s-au inarmat si au invadat Palestina, apoi si-au declarat stat pe teritoriul ei, cu sediu central in Ierusalim, unul dintre cele mai dorite orase dpdv religios a (cel putin) 3 religii: iudaica, crestina si islamica
apoi au fost recunoscuti de America si altii si au devenit aliat in NATO

nici un stat nu are contur pana nu e format, iar granitele se schimba in urma unui razboi sau preluari de putere (sau se poate vinde/cumpara cum a fost Alaska cumparata de la rusi, lucru regretat serios in razbelu' rece)

si in ziua de azi zona e fierbinte... RAU, de la islamisti care dau cu pietre in turistele in pantaloni scurti, si faptul ca armata e obligatorie SI pentru femei, pana la schimburi de rachete si alte "placeri" intre ei si Palestina

si scriu toate astea cu toate ca NU sunt antisemit, chiar m-as casatori chiar acum in momentul asta maret cu Gal Gadot (Wonder Woman) daca as avea ocazia, iar ea nu numai ca e evreica si s-a nascut si crescut in Israel, dar a mai si facut armata acolo... sau Natalie Portman (Queen Amidala of the Naboo)

| tonyc7 a răspuns:

Statul declarat independent in acea zi, adica exact teritoriul pe care evreii si l-au revendicat ca fiind al lor. Si ca sa vezi exact de unde pana unde, nu poti pricepe decat uitandu-te pe harta zonei de la acea data, comparand si cu harta din prezent.

| sabin89 explică (pentru tonyc7):

Poţi să dai trimitere la o hartă a zonei de la acea dată?

| sabin89 explică (pentru Zuzu1991):

Sunt de acord că graniţele se schimbă. Şi România a avut cândva Nordul Bucovinei şi nu-l mai are. Totuşi, când declari independenţa, te referi şi la un teritoriu, nu numai la oameni. Asta aş vrea să ştiu, ce teritoriu anunţau ei ca fiind independent la data aceea. Înţeleg că aveau deja un guvern, cu Ben Gurion Prim Ministru. Guvernul trebuie să ştie peste ce şi peste cine guvernează. Trebuie să ştie cine îi sunt supuşii. Dacă unul comite un delict, trebuie să-l judece şi eventual să-l bage la închisoare. Dar nu putea să-l judece pe unul care aparţinea altui stat. De asta zic că trebuie să fi existat la acea dată, a proclamării independenţei, o delimitare clară între statul nostru şi statul sau statele altora. Că mâine aveau să se schimbe - extindă sau să se restrângă - graniţele, asta e altceva. Mă refer strict la data aceea.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru sabin89):

Mda, tu vrei date si fapte explicite, iar eu nu stiu
stiu numai ideea generala
si se pare ca tu stii detalii mai bine

| StrongHeart a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, cam toata lumea se documenteaza de pe Wikipedia, dar nu cred ca e cea mai buna sursa.O biblioteca fizica bate o biblioteca digitala in orice zi a saptamanii.

| sabin89 explică (pentru StrongHeart):

Tu ai încercat să te lămureşti de pe Wikipedia? Ai înţeles ceva? Eu m-am gândit că statul, în concepţia lor de atunci, ar fi fost comunităţile evreieşti care se închegaseră deja pe ici pe colo, indiferent cum erau împrăştiate pe teritoriul numit atunci Palestina. E doar o părere.

| StrongHeart a răspuns (pentru sabin89):

Cum scrie si acolo "Cauzele Nakbei sunt subiect de puncte de opinie fundamental opuse între istorici".
De aici inteleg ca daca intrebi un istoric o sa iti zica o varianta, daca intrebi alt istoric poate o sa iti zica varianta aia cu cateva modificari sau chiar cu totul alta varianta.
Dar nu e de mirare, problema Israel-Palestina a fost mereu asa.Niciuna din cele doua nu pare sa lase jos armele cand e vorba de impartirea pamantului.