| sopranaCadaverica a întrebat:

De ce arabii din Palestina refuza sa creada ca ei nu sunt un stat, o natiune? Pentru ca pamantul "lor" nu-si declara independenta prin absolut nimic, Palestina fiind doar o zona/o regiune masurand doar 6000 de km patrati, iar oamenii care locuiau deja acolo sunt pur si simplu arabi, nu "palestinieni" au aceleasi traditii, obiceiuri, limba la fel ca ceilalti arabi (bineinteles, dialectele difera), pe langa religie care in proportie de 90% e musulmana, evident.
De ce si-ar proclama independenta?

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Sunt diferiti de evrei, cred ca admiti asta. Chiar daca la origine sunt arabi iordanieni si ceva egipteni, acum se considera palestinieni. Oricum functioneaza ca un stat, nu stiu daca stii; atat ca armata israeliana face incursiuni in acest stat. Ar fi bine sa constituie un stat in toata legea, si sa aiba si Ierusalimul de Est, cum dealtfel au avut de cateva ori sansa, dar simtindu-se sprijiniti de URSS si de toti arabii, nu au acceptat.

| sopranaCadaverica explică (pentru minrest):

Bineinteles ca sunt foarte diferiti de evrei, mai ales dpdv al mentalitatii. Denumirea lor,,, palestinieni", nici nu exista inainte de 1947! Prin anii '60 deja se faceau ravagii, toata lumea era Palestiniana acolo, numai sa nu se amestece evreii pe pamantul lor, cand de fapt istoria lor are legatura cu celelalte state arabe din imprejurimi. Cum ar fi ca bucovinenii sau hutulii sa aiba statul lor? laughing

| minrest a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Am zis ca istoric sunt iordanieni; propui sa faca parte din Iordania?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai scris o mare prostie. Pai ce, si romanii sunt si crestini, si musulmani, si tigani, si ce natii si religii vrei tu.
Tu nu faci istorie la scoala? sau daca te pasioneaza, n-ai citit nici o carte sau vreun articol pe wiki despre asta?

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Nu am inteles ce vrei sa zici. Poti detalia, aduce argumente, fara sa dai peste nas cu o asa zisa informatie pe care e probabil sa nu o detii ori sa jignesti. Pe scurt, dezvolta

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Palestina a fost sub cucerire otomana. Au venit foarte multi migranti in palestina, evrei, din russia si din alte tari, atat cat si europeni.
Si de aici si conflictul. Fiecare a vrut sa isi protejeze identitatea si religia, si a pornit razboiul civil, care si acum e in desfasurare.
Ca si la noi cu ungurii si romanii. Ca ardealul este al lor, ca a fost al lor acum nu stiu cand.
Dar cand au venit romanii sa ne cucereasca, au gasit daci in transilvania, nu unguri.
Oricum eu sunt neutru la probleme de-astea, intai suntem oameni si pe urma, alte natii, alte religii.
Nu m-a interesat nici o data opinia politica a unui prieten, religia sau natia lui.
Si la noi cel putin lucrurile sunt ok, dar sunt o gramada de tari cu astfel de conflicte.
China cu uygur-ii
cipru cu turcii
rusii cu americanii,
india cu pakistan
Sunt o gramada.
Asta din cauza religiei, a limbii, s-a-m-d.
Daca aveam toti aceeasi religie, sau nici una, si daca vorbeam toti aceeasi limba, nu cred ca mai existau conflicte, sau cel putin nu la anvergura asta.
Cu cat suntem diferiti mai mult, si avem alte reguli de viata, si obiceiuri, cu atat mai mult vor exista conflicte.,