| Cracaaaaaaaaaaaan a întrebat:

Am inchiriat o garsoniera si nu am mai platit ultimele 2 luni si acum m-am trezit cu proprietarul peste mine sa ma dea afara? pot sa ii fac plangere penala pentru violare de domiciliu?

32 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce scrie in contractul de inchiriere.
Daca scrie ca acesta se reziliaza in cazul neplatii chiriei pe o perioada de 2 luni atunci degeaba ii faci plangere penala, este dreptul lui sa te evacueze daca n-ai platit chiria.

| Cracaaaaaaaaaaaan explică (pentru Ioandelasal):

Nu scrie asa ceva
a venit doar sa tipe
m-am trezit cu el in casa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cracaaaaaaaaaaaan):

Atunci pana la rezilierea contractului nu are voie sa te evacueze fortat.
Ca a venit in casa nu este violare de domiciliu, proprietarul are voie sa vina in vizita pentru a vedea starea apartamentului.
Si plateste chiria daca nu vrei sa fii evacuat.

| Cracaaaaaaaaaaaan explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles

| Cracaaaaaaaaaaaan explică (pentru Ioandelasal):

Am promis ca platesc dupa sarbatori
ce pot face daca vine si azi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cracaaaaaaaaaaaan):

Incearca sa te intelegi cu el si sa repeti promisiunea, indicand si o data calendaristica de plata a chiriei.
De asemenea poti sa nu-l primesti in casa si daca insista poti sa-i spui ca-l vei reclama la politie, dar cel mai bine este o intelegere.

| gigite a răspuns (pentru Cracaaaaaaaaaaaan):

Imprumuta si plateste, daca vrei apartament sau fii boschetar ca acestia nu fac ca tine!

| mi25 a răspuns (pentru Cracaaaaaaaaaaaan):

Nu- dai voie in casa. Poti sa dai telefon la politie in caz ca intra cu forta sau cu vreo cheie. El, fara acordul tau, nu are voie sa intre in locuinta nici daca usa nu este incuiata.

Bula
| Bula a răspuns:

"Violare de domiciliu" poti invoca doar daca in cartea ta de identitate adresa de domiciliu este scris adresa garsonierei inchiriate. Asta inseamna ca, proprietarul si-a dat acordul sa-i folosesti proprietatea, pe termen indelungat /nedefinit si ai un contract (sau echivalent) legalizat in acest sens.
Daca nu poti prezenta aceea adresa inscrisa pe CI, atunci poti fi amendat de politie, pentru reclamatie neintemeiata (si alte motive gasite).

Daca ai contract de inchiriere legalizat, atunci proprietarul poate muta in sarcina ta toate cheltuielile aferente locuintei, pentru carepoti fi urmarit de oricare furnizor de utilitati, iar el te poate evacua prin executare silita.

| darrio2007 a răspuns:

Nu poti. Domiciliul este al lui nu al tau. Daca te da afara nu ai ce sa-i faci. Ti-ai incalcat obligatiile fata de el. Daca exista si un contract, te poate da in judecata. Esti cam tinerel.

| mi25 a răspuns (pentru darrio2007):

Am raspuns mai tarziu ca m-am documentat. Nu are dreptul sa intre neanuntat si mai ales sa faca scandal si fara acordul chiriasului. Darea afara din locuinta se face cu instintare, nu cu forta. Dar pentru a fi dat afara trebuie sa fie indeplinite conditiile cerute de lege. In cazul acesta, 3 luni de neplata a chiriei, iar timpul de eliberare a locuintei este de 30 de zile, conform OUG 40/1999 actualizata. Daca nu a platit 2 luni chiria nu-l poate da in judecata.
Nu sustin fapta lui, dar asta este legea, care este mai mult in favoarea chiriasului.
Am gasit niste anomalii prin legi, ca daca nu esti atent o patesti. Ex. La expirarea contractului, daca nu sunt indeplinite una din cele 4 conditii prevazute de lege, esti obligat sa prelungesti contractul cu chiriasul.

| Cracaaaaaaaaaaaan explică (pentru mi25):

Asa e multumesc, am vorbit cu un avocat astazi la telefon si asa e trebuia sa ma anunte din timp chiar daca nu am platit
nu avea dreptul sa intre peste mine

| darrio2007 a răspuns (pentru mi25):

Numai daca exista si un contract intre părți. Ori majoritatea proprietarilor nu fac asta, pentru ca ar fi un venit suplimentar care trebuie declarat.

| mi25 a răspuns (pentru darrio2007):

Bineinteles! Dar cel ce a pus intrebarea a spus indirect ca are contract.

| darrio2007 a răspuns (pentru mi25):

Cum ti-ai dat seama de asta? Pentru ca vrea sa-i faca plangere penala? Posibil sa fie cum spui tu.

| mi25 a răspuns (pentru darrio2007):

Citeste a treia si a patra postare:
" Ioandelasal a răspuns: Depinde ce scrie in contractul de inchiriere."
"Cracaaaaaaaaaaaan explică (pentru Ioandelasal):
Nu scrie asa ceva"

| darrio2007 a răspuns (pentru mi25):

Poate nu a vrut sa spuna ca nu exista un contract.

| mi25 a răspuns (pentru darrio2007):

Si asta se poate. Eu doar am presupus si am dedus.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți, căci nu este proprietatea ta acel apartament.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

După ce ca tu nu platesti tot tu esti tare in gura nesimtitule, aia e casa lui tu esti chirias de ce nu platesti chiria la timp? Daca sti ca esti rau platnic de ce ai ales sa te muti in chirie? Trebuia sa stai cu familia sau te au dat si ei afara ca si au dat seama ce om esti, după sarbatori daca nu platesti zbori in strada. Proprietarul are dreptul sa vina in casa lui cand are el chef mai ales daca tu nu i ai dat chiria pe 2 luni, dar de ce nu ai platit chiria? Crezi ca casa lui este casa ta sa faci ce vrei?

| Frank51 a răspuns:

Dacă eram în locul lui nu mai aveai net să pui această întrebare laughing

| mi25 a răspuns (pentru Frank51):

Nu te supara, ar fi fost o fapta penala.

| Frank51 a răspuns (pentru mi25):

Nu mă supăr.

Nu este o faptă penala dacă contractul prevede această posibilitate.

| mi25 a răspuns (pentru Frank51):

Ce sa prevada? In contract nu se prevede asa ceva. Acolo se prevede cu toate utilitatile existente. Dar se poate ca netul sa fie contractat de chirias. In cazul acesta am zis ca este fapta penala.

| Frank51 a răspuns (pentru mi25):

Ah, eu m-am referit la altceva, că îl dădeam afară și nu avea net, nu că îi tăiam netul. În contract se pot stipula clauze, dacă chiriașul semnează contractul atunci nu are de ales și trebuie să plece. Dacă este la negru, atunci chiriașul are noroc cu acea lege.

| mi25 a răspuns (pentru Frank51):

In contract se pot stipula prevederi, dar toate trebuie sa fie in spiritul si litera legii. Partile din contract care nu respecta legea sunt nule de drept, iar proprietarul - care este primul raspunzator de legalitatea prevederilor contractului nu poate beneficia de acele prevederi. Asta nu inteleg unii: nu tot ce se scrie intr-un contract sunt si legale si-i da dreptul sa le intreprinda. Chiriasul nu poate sa fie dat asa cum vrea proprietarul. Trebuie indeplinite anumite conditii: denuntarea contractului de inchiriere inainte de termen se poate face numai in anumite conditii. Ori neplata chiriei pe doua luni nu este o conditie. Trebuie sa fie cel putin trei luni.

| Frank51 a răspuns (pentru mi25):

Contractul de închiriere nu trebuie să respecte vreo lege. Este un contract între 2 persoane fizice, cu clauze personalizate. Dacă chiriașul semnează, este de acord cu clauzele stipulate, indiferent de baza legală. Doar în cazul în care se face autentificare la notar, contractul trebuie să îndeplinească prevederile legale.

| mi25 a răspuns (pentru Frank51):

Toate contractele trebuie sa respecte legislatia in vigoare. Nu poti trece in contract ce vrei. Contractul este o transpunere in fapt a prevederilor legislatiei. Daca nu se respecta aceste prevederi in instanta - unde se judeca dupa lege - nu exista castig de cauza.
Daca nu ar trebui respectata vreo lege ce rost ar avea legislatia care se refera strict la modul cum se face inchirierea.
Sa sti ca si atunci cand nu se incheie contract prevederile legale se pot aplica. Am avut un proces de inchirierea unui spatiu unde chiriasul nu a vrut sa plateasca chiria pe motiv ca acel contract nu era semnat de cine trebuia, dar spatiul a fost folosit. Proprietarul a castigat plata chiriei cu penalitatile de rigoare.
Nu, nu pot fi clauze in afara bazei legale.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da laughing legea nu permite să fii evacuat iarna și nu așa se face evacuarea, trebuie să meargă în instanță.

| Lukasssz a răspuns:

Nu,e casa lui...

| mi25 a răspuns (pentru Lukasssz):

Este casa lui, dar prin contractul incheiat - conform codului civil - a cedat dreptul de folosinta (de posesie). Legea nu da dreptul locatorului care inchiriaza sa intre in locuinta fara aprobarea locatarului. Nu mai dati raspunsuri pe langa lege.

| gigite a răspuns:

Utilizatorul Cracaaaaaaaaaaaan
29 Decembrie 2021
Am inchiriat o garsoniera si nu am mai platit ultimele 2 luni si acum m-am trezit cu proprietarul peste mine sa ma dea afara? pot sa ii fac plangere penala pentru violare de domiciliu?
29 Decembrie 2021
Ati merge la o petrecere daca nu ati cunoaste decat gazda?
29 Decembrie 2021
De ce le plac femeilor barbatii foarte slabi incercanati care arata palizi de parca acum au iesit din coma?
29 Decembrie 2021
Sa le recunosc prietenelor cand ma mai intreaba cum sunt barbatii cu care vorbesc ca sunt urati cu spume? Am vazut crengi mai voluptoase decat riglele cu care imi trimit ele poze
29 Decembrie 2021
Un om cunoscut de mine a vrut sa impresioneze o fata care iubeste cainii si a adoptat 2 cei doi au facut pui si tot asa acum are 16 caini intr- un apartament de 2 camere si nu pot sa va descriu cat de? (mai mult).
MARE CARACTER, ar zice Caragiale.