| Tiberiu_Adrian_1987 a întrebat:

Salut TPU,am inchiriat o garsoniera intr-o vila,am platit prima luna plus garantia,stau aici de aproximativ o luna si vreau sa plec,am facut un contract de mana cu proprietarul si nu stiu daca mai mii inapoiaza,ma refer la garantie, ce pot sa fac in situatia asta.Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti cu plata chiriei la zi si nu ai produs pagube in garsoniera atunci trebuie sa-ti inapoieze garantia. Ar fi trebuit sa existe si in contractul de inchiriere o asemenea prevedere si prevederi in privinta rezilierii contractului inainte de termen.
Conform Codului civil si tu ar fi trebuit sa-i dai un preaviz, citez:
"ART.1.825.Denunţarea închirierii încheiate pe durată determinată
  (1) Dacă închirierea este pe durată determinată, locatarul poate denunţa unilateral contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz de cel puţin 60 de zile. Orice clauză contrară este considerată nescrisă.
  (2) În cazul în care închirierea este pe durată determinată, iar în contract s-a prevăzut că locatorul poate denunţa unilateral contractul în vederea satisfacerii nevoilor locative proprii sau ale familiei sale, acestei denunţări i se aplică termenul de preaviz prevăzut la art. 1.824 alin. (2)."
Ar trebui sa te intelegi cu proprietarul in mod amiabil, in sensul de a fi de acord cu rezilierea contractului si sa-ti restituie garantia.

| mgtow a răspuns:

Daca e semnat de el si de tine in scris (dovada de plata) poti merge la politie sa faci o reclamatie pentru inselaciune, refuz returnare bani

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Contractul nu este legal daca nu este inregistrat la notar si la finante. Daca nu vrea sa-ti dea banii ameninta-l ca duci contractul la finante si o sa plateasca mai mult plus amenda pentru neinregistrare contract.