| helpmeplsimfked a întrebat:

Am nevoie de ajutor, urgent. Long story short, eu nu eram acasa, aparent tatal meu a iesit cu cainele la plimbare, nu este un caine agresiv, dar probabil acel copil l-a agitat sau ceva. Evident cainele l-a muscat. Eu nestiind pentru ca tatal meu nu mi-a spus, parintii copilului au venit la mine, spunandu-mi sa le arat carnetul de sanatate cu vaccinuri al cainelui. Eu nu il mai gasesc, dar am posibilitatea sa ma duc la medicul veterinar pentru a-l reface, cainele are toate vaccinurile dar am nevoie pentru a le dovedi lor. Daca respectivii decid sa faca plangere la politie, ce mi se poate intampla avand in vedere faptul ca cainele este trecut pe numele meu? :/

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti primi o amenda pentru ca ai scos cainele afara fara lesa si botnita.
Se va face un pic de valva, fiindca este implicat un copil.
Pune si cauta carnetul de sanatate al cainelui, sau procura un duplicat, ca sa-i linistesti pe parintii copilului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e rasa din aia trecuta in lista raselor periculoase e posibil si in dosar penal. Altfel amenda cel mai probabil.

| helpmeplsimfked explică (pentru suntserios):

Este de talie mica, bichon.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să primești o amendă.
Dacă ei te dau în judecată, cu dovezi că ai periclitat sănătatea copilului, să le plătești despăgubiri, cum va hotărî judecătorul.

| mihai69 a răspuns:

În primul rând, depinde de ce rasă e câinele.

| Ionut123987 a răspuns:

Sunt unii câini cărora nu le plac copiii (am un câine foarte, dar foarte cuminte și liniștit și a venit un copil la mine, l-a mângâiat și a început sa mârâie la el. Acum s-a obișnuit și nu mai are probleme, dar atunci m-am speriat) nu cred ca au ce să-ți facă.
Doar dacă te amendează pentru ca nu ii pui botnita, chiar dacă nu e nevoie.

Eu de câte ori am fost muscat de câini nevaccinați, dacă ma mai musca unul trebuie sa ii spun stăpânului sa se ducă sa ii facă vaccin, ca cine știe ce am laughing

Și părinții lui ăla ce au figuri din astea? L-a muscat atât de rău, că nu înțeleg? I-a smuls o mana? Și-a băgat colții pana în pânzele albe?
Doamne ferește... Exagerează... Du cainele să-i muște și pe mă-sa, si pe taica-so.
Și dacă nu e vaccinat ce? Hai ca dacă și-a băgat tare colții în el poate trebuie să-și facă vaccin, dacă nu, nu are rost E câine de oraș în pana mea. Pe mine m-au mușcat câini de tara care se musca cu vulpi și toate uratanile pământului.

Nu le moare plodu'... Doamne iartă-mă ca m-am și enervat.

Dar nu cred ca îți fac nimic, cel puțin nu ceva grav.

| helpmeplsimfked explică (pentru Ionut123987):

Copilul era doar puțin zgâriat, nimic grav laughing