| ExistaMosCraciun a întrebat:

Am nevoie de cateva sugestii. La sfarsitul lunii este ziua unui client important pe care il am. Este libanez, nu fumeaza, nu bea alcool si are posibilitatile financiare necesare pentru a-si cumpara orice isi doreste. La clientii de nationalitate romana, lucrurile sunt simple, dar asa...sunt in pana de idei. Cam ce anume as putea cumpara pentru el? Ma gandeam la ceva cu specific, dar ce anume?

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu uita ca,in fond, gestul conteaza ci nu valoarea ( asta apropo de faptul ca are bani si isi poate permite orice ). Probabil nu se asteapta ca tu sa ii faci un cadou si atunci va ramane placut impresionat oricum!
Idei ar fi multe ( depinde de bugetul tau),o statueta,un parfum bun ( Hugo Boss,pentru ca suna bine) desi e delicata alegerea unui parfum, un ceas de mana ( cam scump si poate are deja), portofel de calitate ( pentru banii lui multi :d ) si daca ii place il va purta zilnic cu el,un port card, ceas de perete pe care scrie Romania ( sau Bucuresti ), bineinteles exista cani si alte farfurii cu Romania dar, e prea banal si copilaresc pentru el.
Ceva de genul( daca foloseste):
http://www.dpcollection.ro/uploads/images/prod/dpc-10-f313b03_olbn.jpg

Ma mai gandesc, poate imi mai vin idei (mai bune)!

16 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Logic ar fi sa-i faci cadou ceva specific tarii noastre. Asta ar fi o surpriza si nu ceva specific tarii lui, deci, care nu l-ar putea surprinde, dar, cu care, necunoscandu-i exact traditiile, risti s-o dai in bara rau de tot.
Ma gandesc la un covoras oltenesc, ORIGINAL, tesut de mana. Se mai pot gasi prin sudul tarii.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca n-am reusit sa ma fac bine inteleasa. Incearca sa-ti imaginezi ca tu, ca romanca, primesti cadou -sa zicem- un costum popular ROMANESC. Iti place, dar nu te surprinde in mod deosebit, pentru ca e un lucru pe care deja il cunosti; nu e nimic deosebit, nou pentru tine.
Ca sa poti surprinde in mod placut un strain care isi poate permite orice, nu poti decat sa-i daruiesti ceva foarte specific pentru tine, dar inedit pentru el. Adica, vreo chestie "de nisa". Uite...pentru ca se apropie pastele si, in mod sigur, nu cunoaste toate traditiile romanesti, un ou incondeiat din Bucovina, sau unul din ala cu margele de la Cozia ar fi foarte potrivite. Nu stiu. E doar o idee.

| Hombre a răspuns:

Hei cum sa nu ai cui sa-i dai funda, mie ca am stat cuminte si nu te-am incurcat.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Bautura fina nu este nevoie sa o bea el,poate sa o dea la altii! Dar poti sa-i cumperi o rama de fotografii digitala (nu stiu de cat buget dispui!),sau amintiri (am vazut niste bricege "meseriase" elvetiene care au o multime de functii!) pe care sa -i gravezi numele,editii ale coranului deosebit legate (initial am vrut sa zic icoane, dar m-am oprit la timp!), artizanat romanesc autentic (un nai mare de ex.).

| ExistaMosCraciun explică:

Ceva specific tarii lui, ma gandeam.
@Elianna, ideea cu Coranul e foarte buna, e un tip credincios.

| ExistaMosCraciun explică:

@Miha, nu m-as fi gandit la portofel nici intr-o mie de ani, mda, cred ca gasesc la Unirii ( Buc) ceva frumos.
@ardnaxur61, tocmai ca daca ma pricepeam sa-i cumpar ceva specific tarii lui, era mai de efect
Momentan pendulez intre Coranul legat frumos, antichitati si portofel, oricum va multumesc tuturor pentru sugestii.
@Rosi, nu-i dau niciun miel, vreau sa fie ceva ce poate pastra.

| ExistaMosCraciun explică:

@ardnaxur, am priceput ideea, indiferent la ce cadou ma hotarasc, bag si un ou "mestesugit" la punga.

| ExistaMosCraciun explică:

@Smith, am un sal din ala cu banuti luat din Iordania, mi-as dori sa il folosesc, dar imi pierd credibilitatea si stewardesa mai nou, asteapta bebe.
Daca vrea "sa ma combine", tin cont de sfatul cu cadoul pentru mama-sa, hahahaha!

| ExistaMosCraciun explică:

No, bine, m-am lamurit, va multumesc mult tuturor! Nu am cum sa dau funda, pentru ca mi-e imposibil sa ma hotarasc intre Coranul Ellianei, portofelul Mihaelei, "buriceala" lui @mrsmith, iar oul lui @ardnaxur intra sigur in cadou.
In ce priveste schimbat-orul aurit...noooot, la ei este prevazut in Coran ca barbatii nu au voie sa aiba contact cu aurul, adica sa nu-l atinga si sa nu-l poarte ( de la el stiu), iar el respecta asta. La femei cica le face bine.

| ExistaMosCraciun explică:

@hombre, dragul de tine, puteai sa ma incurci, stiu ca esti mega-spiritual...iar eu pupincurista, dar ce sa-i faci, nu-s perfecta.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

@Nyx,tocmai pentru ca este un tip religios, Coranul il are deja ( poate zeci)...zic si eu!
Incearca si la un magazin de antichitati, poti gasi fel de fel de chestii interesante!

| sonya a răspuns:

Nu ceva extrem de scump sau extravagant. Ii poti lua ceva traditional. Ideea este ca nu gasesti decat in anumite zone ale tarii. Lucrurile handmade. Eu facusem cuiva cadou din America un mileu macrame, luctrat frumos de mana. E ceva unic crede-ma si nu gasesti peste tot asa ceva. Daca ai timp poti bate un drum pana la munte. De obicei cam pe acolo gasesti. Succes!

| Astaeparereamea a răspuns:

cumpara-i un costum national -specific zonei din care esti

| Cris3584 a răspuns:

Ceva ce il intereseaza sau pasioneaza, poate face colectie de masinute, sau poate canta la tobe.informeaza-te un pic despre el.
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O cina cu miel fript. Spui ca sarbatorim ramadanul.

| AlFakiro47 a răspuns:

O macheta, de preferat casa poporului inscriptionata cu romanii muncitori si spune-i ca doar asa se poate ajunge departe ca va intelege el totul