| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de mare ajutor! Voi rezuma ce s-a intamplat cat mai scurt. Am fost in Iernut, MS pentru o noapte cu un prieten ca sa mixeze intr-un club. Acolo mai era inca un DJ, deci erau doi. Totul bine si frumos pana la sfarsit cand al doilea DJ isi pierde un stick si incepe sa dea vina pe noi. Suntem dusi la gara ca sa luam trenul unde suntem intampinati de DJ-ul care si-a pierdut stickul cu inca cineva. Imi iau o palma sanatoasa din fundul gradinii, iar apoi intru in birou la gara ca sa ma adapostesc, fiindca as fi luat o bataie buna afara. M-am simtit in mare pericol, in gara era 0 lume intuneric bezna si in birou doar un batran pe care il si durea in p%la ca unu era amenintat ca bataia si lovit de fata cu el. Inevitabil chem politia fiindca scandalagiul era tot afara. Vine politia, iar scandalagiul era disparut, a fugit. Explic tot ce s-a intamplat la politie la declaratie pe moment, iar apoi mi se spune ca trebuie sa ma prezint la sectie cu un parinte pentru a da declaratie in scris **** **** bla bla bla, practic nu au facut nimic pe loc, asa cum ar fi fost normal. Pana la urma pleaca politia, iar scandalagiul revine dandu-mi iarasi o palma din fundul gradinii, doar ca de data aceasta mi-a spart gingia si imi curgea sange. Iesea mult mai grav daca nu se baga cineva sa il potoleasca.
Rezumat: Am scapat cu 2 palmi puternice, gingie sparta(sange), amenintari cu bataia, intimidare masiva.

Ce as putea face in continuare? Cazul e inregistrat de politia Iernut, nu pot continua in Targu Mures sa il dau in judecata sau ceva? In Iernut nu mai calc, bataie iminenta. Va rog frumos sa ma ajutati, dau funda.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Urmeaza ca politia sa faca cercetarea penala pentru infractiunea de lovire si alte violente si, daca se confirma cu probe, respectivul va fi trimis in judecata, la judecatoria de care apartine Iernut, conform Codului de procedura penala, citez:
"ART.41.Competenţa pentru infracţiunile săvârşite pe teritoriul României
  (1) Competenţa după teritoriu este determinată, în ordine, de:
  a) locul săvârşirii infracţiunii;"
Nu te poti judeca unde vrei tu, trebuie sa fie respectate prevederile Codului de procedura penala.