| uncens0red a întrebat:

Am nevoie sa fac acte de proprietar pentru bunicii mei.ei pana in momentul de fata au platit toate datoriile catre stat dar nu au act de proprietar.din cate am inteles pamantul pe care si-au construit casa este ofert din partea primariei in jurul anilor 50`.ei nu au nici un fel de act.Am cautat un avocat care sa ma ajute sa obtin acte de proprietar pentru bunici dar din pacate acel avocat nu detine informatiile de care am nevoie(avocatul a fost ales de catre bunici si au platit un avans pentru acest ajutor).va rog sa imi spune.ti etapele pe care ar trebui sa le urmez pentru a obtine un act de proprietar pentru bunicii mei.
p.s - acest avocat care ma ajuta a aflta mai multe informati de la mine despre cum ar fi trebuit sa fie ordinea actelor si care sunt taxele pe care ar trebui sa le platesc.... bunicii mei au un venit de 540 ron si au primit un plic un se spune ca va trebui sa plateasca un timbru fiscal in valoare de 1200 ron.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa cauti actul prin care au fost improprietariti bunicii, trebuie sa fie la primarie sau la arhivele nationale si dupa aceea terenul si constructia se poate inscrie in CF.
Daca nu gasesti actul bunicii trebuie sa introduca o actiune in uzucapiune, la judecatoria de care apartin.
Avocatul ar fi trebuit sa stie asta.