| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua/Eu am vrut sa "Intabulez" casa si am mers la un avocat/si dupa ce am vorbit despre ce e vorba el a zis /ceva de uzacapiune/trebuie deschis sau asa ceva/eu am zis ok/"cica" asa am sa optin titlu de proprietate/am platit toate taxele... am asteptat /a venit un plic acasa /era mai ceva taxa/si a zis avocatul ca mai trebuie sa vin un plic si o sa fie ok/dar nu mai vine/avocatul nu raspunde la telefon/si din aces motiv pun intrebarea aici/

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uzucapiunea este un mod de a obtine dreptul de proprietate prin posesia neintrerupta si neviciata asupra unui imobil.
Uzucapiunea trebuie constatata si dispusa de o instanta de judecata, in urma unui proces civil, acesta poate sa dureze 1-2 ani sau chiar mai mult, in functie de situatie.
Ar fi trebuit sa vorbesti cu avocatul si acesta sa-ti explice clar si pe intelesul tau despre ce este vorba, poate ti-a spus, ultima data, ca o sa primesti hotararea primei instante, deoarece procesul s-a terminat si instanta a pronuntat o hotarare.
Ca sa vezi despre ce-i vorba te poti interesa la instanta sau sa vezi pe internet, de pe portalul instantelor de judecata.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai deschis o actiune in instanta pe uzucapiune, procesul poate dura foarte mult. Tu trebuie sa mergi la avocat si sa vezi daca nu trebuie sa ii mai paltesti ceva. Si eu am avut un astfel de proces si a durat aproape 3 ani pana l-am castigat

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pune intreabarea aici: http://www.avocatnet.ro/ sa utilizatorului ioandelasal. Este jurist. http://www.tpu.ro/utilizator/scyw Vezi ca ai in stanga "trimite mesaj".