| anonim_4396 a întrebat:

Fiind proprietar al unui imobil, care sunt toate documentele pe care ar trebui sa le detin? Am primit de la bunici un imobil, iar toate documentele pe care le am sunt: "duplicat dupa contractul de vanzare-cumparare", 3 foi de la ANCPI cu "incheiere de intabulare" si "extras de carte funciara". Credeti ca ar mai fi vreun document de care ar trebui sa fac rost? Multumesc in avans!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru dovedirea dreptului de proprietate sunt destule documentele pe care le ai, de altfel este destul contractul de vanzare-cumparare intabulat in CF.
Sigur ca ar mai trebui sa ai PAID (Polita de Asigurare Impotriva Dezastrelor) si contractele pentru utilitati (energie electrica, apa si gaz, dupa caz).

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Ioandelasal):

In legatura cu contractele pentru utilitati, acestea merg transferate pe numele meu chiar si dupa decesul fostilor proprietari, nu? Faptul ca nu le am transferate pe numele meu nu face cu nimic mai putin eligibil dreptul de proprietate, nu?
De asemenea, va multumesc enorm pentru raspunsul acordate!

| Ioandelasal a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Singura legatura a dreptului de proprietate cu contractele de utilitati este faptul ca acestea se incheie de catre proprietar.
Daca acum sunt pe bunici atunci pot ramane si asa, pana la decesul lor, desi este mai bine sa le inchei tu, mai ales daca locuiesti acolo si le platesti tu. Retin ca ti-am mai spus asta la o intrebare anterioara.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acele documente sunt suficiente, daca pe ei este trecut numele TAU.

| dinaprilie a răspuns:

Asta e cam tot