| Neymar96 a întrebat:

Am si eu o întrebare, sunt in șomaj după liceu si pe data de 21 luna asta am semnat un contract de munca și azi mi-am dat demisia,din motive de tratare la postul de munca, întrebarea mea este Șomajul l-am pierdut de tot? Menționez ca nu am anunțat nimic la forțele de munca

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai pierdut somajul pe data angajarii. Era obligatia ta sa anunti la somaj, daca vei incasa indemnizatia in continuare va trebui s-o restitui.

| Neymar96 explică (pentru Ioandelasal):

Chiar daca nu am stat decat o zi angajat si aceia era o perioada de scolarizare/de proba?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Neymar96):

Da, chiar daca ai stat doar o zi, fiindca ti-ai dat demisia.

| mihai69 a răspuns:

Dacă îți dai demisia, nu beneficiezi de șomaj. Nu știu dacă trebuia să anunți la f.m. - dar e posibil ca ei să fi aflat despre angajarea ta dacă angajatorul a depus actele (REGISTRUL GENERAL DE EVIDENTA A SALARIATILOR) la ITM.