| cristiana_9515 a întrebat:

Am o hotarare de divort comunicata in sala de judecata la 10.06.2009 si acasa la 8.07.2009. Cand poate fi definitiva si irevocabila? La ce data? De asemeni, am o hotarare pentru partaj cu tranzactie comunicata in sala la 24.06.2009 si acasa la 14.07.2009. Cand define definitiva si irevocabila?

5 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Hotararea va deveni definitiva si irevocabila dupa ce va fi investita cu aceasta formula si abia dupa ce va curge termenul pentru apel (15 zile de la comunicarea hotararii). In cazul tau, vor trebui sa treaza 15 zile, calculate din data de 08.07.09. Dupa acesta data, daca nu s-a facut apel, mergi la judecatorie si cere investirea hotararii respective.
La fel calculeaza si pentru a doua hotarare.

mlm
| mlm a răspuns:

Da trebuie sa treaca cele 15 zile de la comunicarea datei de judecata, apoi poti merge sa depui o cerere in care sa specifici ca doresti hotararea definitiva si irevocabila, o taxa de 4 Ron, care o platesti la Financiar, un timbru fiscal de 0, 50 bani, si hotararea care ai primit-o acasa, ti se va da un bon in care va fi specificata data la care poti merge sa-ti ridici hotararea definitiva si irevocabila.

| EUSIATIT a răspuns:

Poti pune stampila definitiva dupa 30 de zile daca nu se face recurs dar nu inainte nici macar cu o zi. Citeste pe hotarire ca se specifica ca are drept la recurs nu nr de zile [vezi ce scrie]iar in ce priveste partajul de asemenea este specificat de cind se pune in aplicare succes

| machupicchu a răspuns:

Citeste cu atentie si vezi ce scrie...
1.Hotarare definitiva... soliciti eliberarea acesteia cand doresti.
2.Hotarare cu recurs in termen de 10-15 zile, o poti solicita dupa expirarea celor 10-15 zile + 10 zile(timpul necesar PTTR, in cazul in care ar fi depus recursul in ultima zi a perioadei respective, prin posta) si daca nu a inaintat recursul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miruna le zice bine.