| cristiana_9515 a întrebat:

Daca am o hotarare de divort definitiva in care fostul sot a semnat o tranzactie prin care lasa partea lui de apartament copiilor, pot sa-l dau afara din casa?

6 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Din cate stiu eu da, dar numai in cazul in care el cedeaza partea s-a copiilor, daca specifica ca lasa partea s-a copiilor la implinirea majoratului, nu prea poti. Cel mai bine este sa ceri sfatul unui avocat, el te va informa cel mai bine, este singurul in masura sa-ti zica ce si cum stau lucrurile.

mlm
| mlm a răspuns:

Din cate stiu eu da,dar numai in cazul in care el cedeaza partea s-a copiilor,daca specifica ca lasa partea s-a copiilor la implinirea majoratului,nu prea poti.Cel mai bine este sa ceri sfatul unui avocat,el te va informa cel mai bine,este singurul in masura sa-ti zica ce si cum stau lucrurile.

| masly_8217 a răspuns:

Pentru cei care se pare ca nu stiu, tranzactia are forta hotararii judecatoresti in care e cuprinsa, adica e obligatorie pentru parti.deci in principiu da, dar depinde de modul exact in care e redactata tranzactia. poate are un drept de abitatie si nu stim noi

| machupicchu a răspuns:

Scrie-ne exact ce cuprinde hotararea... referitor la cedarea dreptului de proprietate din partea sotului... si apoi, te vom ajuta cu ceea ce stim...altfel putem gresi.
Sau consulta un avocat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca e ceva in neregula cu enuntul tau. Mai intai, ce se statueaza in hotarare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ce fel de tranzacție și cu cine este făcută?
Hotărârea definitivă și irevocabilă are drept de cauză!
Pa, pa.