| anonim_4396 a întrebat:

Cum primesc hotarare de divort definitiva?

Răspuns Câştigător
| mariazet45 a răspuns:

Hotararea de divort trebuie sa fie definitiva daca 15 zile de la hotarare nu depune recurs, vei merge cu hotararea si o vei legaliza

7 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Hotararea de divort ramane definitiva daca in termenul de recurs (de obicei 30 de zile) nu se depune actiune de recurs. Pentru ca sa poti sa o folosesti poti sa mergi la judecatorie sa ceri sa ti se legalizeze hotararea pe care ai primit-o prin posta.

mariana
| mariana a răspuns:

O hotarare judecatoreasca este definitiva daca partile nu o ataca cu apel ori recurs, ori daca una din parti a folosit calea de atac si apelul, ori recursul au fost respinse ori admise si dosarul este restituit la Judecatoria de domiciliu a paratului din cauza.
Instanta de fond(Judecatoria), trimite, la domiciliu partilor, hotararea judecatoreasca, dar aceasta nu este definitiva, ea are termen de 15 zile, calendaristice de la primire, pentru a folosi calea de atac, despre care am precizat mai sus.
Pentru ca sa obtii o hotararea definitiva si irevocabila, este necesar ca sa faci o cerere la Judecatoria care a solutionat cauza, prin care sa soliciti investirea cu formula executorie a acelei hotarari, precum si trecerea mentiunii ca aceea hotarare este definitiva si irevocabila. Pentru a obtine aceasta investire, este necesar ca sa depui, hotararea primita de la aceea instanta, insotita de o taxa judiciara de timbru (cuantumul acestei taxe de timbru urmeaza sa-l solciti de la Arhiva Judecatoriei respective), pe care o platesti la Trezorerie, precum si de 2 timbre judiciare in cuantum de 0, 15 lei fiecare.
Dupa obtinerea acestei hotarari definitive si irevocabile, se poate cere, daca este cazul, executarea silita, prin intermediul unui executor judecatoresc, din raza de domiciliu a partii care cere punerea in executare a dispozitivului acestei hotarari.

| andreutz a răspuns:

asta este un mesaj editat, pentru ca am nu am fost atent si am raspuns la alta intrebare...si nu am cum sa sterg acest mesaj, chiar imi cer scuze pentru greseala...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Hotărârea de divorţ definitivă şi irevocabilă o primeşti la domociliu pe bază de semnătură.
În cazul în care nu ai fost la domiciliu îţi lasă o înştiinţare pe uşa de la intrearea în domiciliu (dacă stai la bloc), iar dacă nu o lasă lipită pe poartă că ai de ridicat un act/document de la poştă.
Astfel de documente se înmânează persoanei în cauză sau persoanei care a fost găsită la domiciliu.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca intr-un proces de divort, apel raspunsul a fost negativ partii adverse datorita tardivitatii cand pot primi hotararea definitiva? procesul a avut loc pe 8 noiembrie 2010! va multumesc!

| hamaqes a răspuns:

In cazul meu au trecut 50 de zile si inca nu am primit hotararea prin posta.Sotul nu a facut recurs si as vrea sa stiu de ce dureaza atat.

| Apasu_Cily_1965 a răspuns:

Ma numesc lascau ana maria nascuta in campia turzi la data in 19_02_1975cu resedinta in rovinari judetul gorj.