| MajorAsshole a întrebat:

Am o idee geniala care ar putea imbunatati telefoanele cu touch screen. Daca stiti, spuneti-mi si mie, sau dati-mi macar un sfat, cum ar trebui sa fac sa o "vand" unui producator de telefoane mobile, astfel incat sa fiu protejat (in sensul sa nu le-o zic si dupa aia sa mi-o fure). Merci!

Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

Acest lucru se face de regula cu niste contracte, si sti ca e chestia aia cu "Copyright-ul" (drepturile de autor), iar atunci o sa fie totul in regula si n-o sa aiba voie nimeni sa-ti fure ideea, pentru ca ar fi ilegal. Sincer nu stiu toate procedurile, pas cu pas, ce trebuiesc facute ca sa reusesti sa faci chestia asta. O varianta ar fi sa suni la serviciul "Relatii cu clientii" din cadrul oricarei retele de telefonie mobila vrei tu, si sa-i intrebi despre ce si cum trebuie facut totul. Sunt numere de telefon gratuite de obicei, asa ca poti sta la taclale cu ei cat vrei tuhee hee Bafta! big grin

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Asa cum spune Shin, primul pas este sa iti dezvolti ideea si sa o inregistrezi la OSIM, sub forma unui brevet de inventie. Dupa care o poti oferta companiilor producatoare de telefoane, nicidecum operatorilor si cu atat mai putin la departamentul de relatii cu clientii.

| EUSIATIT a răspuns:

paqi nu stiu daca telef vechi mai pot fi adaptate la acel creion. iar cele noi majoritatea au/? totusi incearca dar trebuie BREVET

Shin
| Shin a răspuns:

O idee nu te ajuta cu nimic... Va trebui sa o dezvolti destul de mult cat sa poti sa obtii un brevet (ca inventie) si apoi o vei putea vinde la alte compani.
Numai bine, Shinwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un brevet pentru a fi protejat international, costa. Costa enorm. Acesta este motivul pentru care multe brevete ajung sa fie puse in practica fara bani, lipsa posibilitatii platilor! Am vrut sa dau un stupid dar culmea, raspunsul avea fundita! Doamne!

| eunutuu a răspuns:

Si eu am o idee super dar la fel ca tine, nu am cui sa i-o spun...