| Alexandeeer89 a întrebat:

daca fac un imprumut bancar si nu platesc banii ce pot sa patesc?(am pe numele meu o masina si ceva teren)

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca l-ai garantat cu ceva o sa execute silit garantia. Daca nu l-ai garantat o sa te execute silit pe tine, prin vanzarea masinii si/sau a terenului.

| Alexandeeer89 explică (pentru Ioandelasal):

Cum adica sa imi execute silit garantia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexandeeer89):

Daca ai garantat creditul cu bunuri mobile sau imobile le vor vinde pentru recuperarea creditului si a dobanzilor aferente, inclusiv cheltuielile de executare silita.

evenso
| evenso a răspuns:

Daca nu platesti banii, atunci garantia vei pierde prin executie silita. Daca este o masina se va pune la vanzare sau licitatie, daca imobil la fel ( vei fi scos din casa si vei pierde dreptul de prorpietate) la fel si cu pamant.
Nu te juca cu banca, ori nu iti faci imprumut de la ei, ori platesti ratele/ imprumutul la termen, pentru ca oricum ei vor castiga si tu vei pierde.

| andrei1237 a răspuns:

Buna!
Daca nu achiti banii la timp iti vor lua masina si terenul drept bani ca nu le-ai platit.
Pa, pa!