| andrabella a întrebat:

Am o intrebare: daca iei pensie de urmas ai voie sa lucrezi? Cate ore?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai voie sa lucrezi cu norma intreaga (8 ore), daca iti continui studiile.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai voie, daca urmezi in acelasi timp o scoala, pana la varsta de 26 de ani, conform L.263/2010, privind sistemul unitar de pensii publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.118.(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri  provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).
ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"

| andrabella explică (pentru Ioandelasal):

Si ai voie sa lucrezi cu 8 ore sau 4 ore? mersi de raspuns happy

| andrabella explică (pentru Ioandelasal):

Aici nu is decisa pentru ca unii zic cu 8 ore poti sa lucrezi alti cu 4 ore. De accea nu imi era in clar. mersi mult.

| andrabella explică (pentru Ioandelasal):

Mersi mult

| Ioandelasal a răspuns (pentru andrabella):

Ai voie sa lucrezi cu norma intreaga (8 ore), daca iti continui studiile.