| Betty18 a întrebat:

Daca lucrezi patru ore pe zi cu contract, mai iei pensie de urmas? eu intelesesem ca da, dar nu sunt sigura...

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.263/2010, citez:
"ART. 84 Jurisprudență
  Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
  a) până la vârsta de 16 ani;
  b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
  c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b)."
Fata de aceste prevederi rezulta ca, daca lucrezi, inseamna ca ai depasit varsta de 16 ani, nu urmezi studii superioare si nu esti invalid, astfel ca nu primesti pensie de urmas.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Nu are legatura faptul ca lucrezi cu pensia.

| Betty18 explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Si daca fac contractul full time pe opt ore nu stii? Acum cativa ani nu aveai voie...doar 35% din salariu mediu brut... cel putin pe hartie.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Betty18):

Mai, nu beneficiez de nici un fel de pensie.Dar lucrez de 5 ani si mi se pare o absurditate sa nu ai voie sa lucrezi full time daca ai pensie de urmas.

Cel mai bine intreaba aici : http://www.avocatii.ro/consultanta_online.html

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Asta s-o crezi tu. Citeste prevederea legala pe care am indicat-o.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Ioandelasal):

Okay vere! Eu doar mi-am dat cu parerea.De aceea am recomandat sa vorbeasca mai bine cu un avocat!

Acum poti lasa pistolul jos...

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Iti dai cu parerea, fara sa ai habar despre ce-i vorba?
Cred ca stii vorba: "Daca nema putirinta, ce mai chichirez galceava?"

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Ioandelasal):

N-am habar de vorbe moldovenesti vere! Vorbesc din experienta unde e cazul si recomand ca atare.Acum lasa nasucul putin mai jos de nori sa nu te loveasca traznetul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Nu-ti sunt var si nu vorbesc moldoveneste. Asta numesti tu experienta? Si nasul tu ar trebui sa-l lasi jos.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Ioandelasal):

Okay vere! Haide sa facem un pact, gen! Eu nu te bag in seama, tu nu ma bagi in seama.Corect? Corect! Pentru ca stii vorba aia, daca tot iti plac vorbele : "Intre patru pereti...".Asa ca fi baiat destept si nu intra in polemica cu necunoscuti ale caror experiente nu le cunosti.

Sa ai o seara faina!

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Nu fac pacte cu nepriceputi, care se baga unde nu le fierbe oala, indiferent ce experiente au. Din pacate nu mai sunt baiat, am aproape 67 de ani si cred cu mult mai multa experienta, cel putin in domeniul juridic. La fel si tie!
Si cu asta am terminat.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Ioandelasal):

Felicitari! Te astepti sa iti spun "domnu`"? Doar pentru ca ai o varsta venerabila? Scuza-ma, dar esti oltean cumva? N-am nimic cu oltenii, dar numai ei simt nevoia sa se laude cu anii pe care ii au degeaba, aparent! Ai 67 si esti plin de experienta.Stai pe TPU si o arzi in fumuri.Bravo!

Vere, am douzecisi unu de ani! Nu am experienta in domeniul juridic.Doar penal. Daca incarcerarea se pune ca si experienta.Raspunde intrebarilor si corecteaza-i pe cei ce gresesc in raspunsurile lor! Dar niciodata sa nu pretinzi ca stii ceva despre o persoana din spatele avatarului! Dai de un nebun si mai labil psihic decat mine pe strada si ala nu te iarta!

Dar am deviat de la subiect si fara sens.Deci ma pot baza pe tine sa ma ignori? Raspund cu aceeasi moneda! Ochi pentru ochi!

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Scuza-ne Betty pentru ca ti-am umplut casuta cu notificari.

Varul meu Ioan are dreptate totusi.E el mai "old school" asa, dar haide sa ii dam Cesarului ce e al Cesarului!