| ValentinBogdan a întrebat:

Am o intrebare: Eu acum termin liceul si vreau sa dau din primavara la Academine. Daca nu m-am inscris acum si nu mai am continuitate, tatal meu mai este obligat sa-mi plateasca studiile pana la 25 de ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu continui acum studiile tatal nu este obligat sa-ti plateasca pensia alimentara dupa 18 ani, poate intrerupe plata.
Pentru a relua plata atunci cand incepi studiile, daca nu o face de bunavoie, va trebui sa-l dai in judecata si sa obtii o noua hotarare judecatoreasca de obligare la plata.

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu stiu daca este obligat sau nu, dar are o datorie morala sa faca asta pentru copilul lui.

| neutrino a răspuns:

Nu.

| veverita88 a răspuns:

Nu