| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara! E normal ca tatal meu sa nu imi mai acorde pensie alimentara pana in septembrie?
Eu studiile superioare mi le-am anulat de tot deoarece simteam ca nu mi se mai potriveste facultatea, respectiv domeniul si m-am inscris la o postliceala. I-am aratat clar contractul de scolarizare de postliceala semnat si tatal meu a facut si copie la el. Cu toate acestea el nu mai doreste sa imi plateasca pensia alimentara pana in septembrie. E bine sa procedeze asa sau poate fi dat in judecata pentru asta eu fiind majora?
Astept raspunsurile si parerile voastre. Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal este obligat sa-ti plateasca intretinerea pana la terminarea studiilor, fara a se depasi varsta de 26 ani.
In acest sens sunt prevederile Codului civil, citez:
"ART.499. Obligaţia de întreţinere
(1) Tatãl şi mama sunt obligaţi, în solidar, sã dea întreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, învãţãtura şi pregãtirea sa profesionalã.
(2) Dacã minorul are un venit propriu care nu este îndestulãtor, pãrinţii au obligaţia de a-i asigura condiţiile necesare pentru creşterea, educarea şi pregãtirea sa profesionalã.
(3) Pãrinţii sunt obligaţi sã îl întreţinã pe copilul devenit major, dacã se aflã în continuarea studiilor, pânã la terminarea acestora, dar fãrã a depãşi vârsta de 26 de ani."
Obligatia trebuie achitata pe tot parcursul studiilor, inclusiv in vacanta de vara. Daca nu o respecta poti sa-l dai in judecata. Inainte de aceasta incearca sa rezolvi amiabil problema, poti sa-i arati si prevederile pe care ti le-am citat.

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai depasit 26 de ani, este obligat prin lege sa iti plateasca, in continuare, pensie alimentara.

| sierra1 a răspuns:

Dacă continui studiile, ai dreptul la bani, până la 26 anișori