| EuDoru a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu Enel.Am un apartament in Bucuresti(mostenirea sotiei de la parinti)Apartamentul nu este locuit si este deconectat de la energia electrica. Locuesc in alt judet unde am si domiciliu, nu avem succesiunea facuta si sotia lucreaza in strainatate.Ma intereseaza daca eu pot face contract la acest imobil.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru incheierea contractului trebuie sa fii proprietar ori imputernicit de catre proprietar printr-o procura speciala. Ori, nici macar sotia nu este proprietar, pana ce nu va obtine certificatul de mostenitor. Sotia poate sa-ti trimita o procura speciala pentru a face procedura succesorala. Numai bine!

4 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Imi miroase a ars.Domnule,intr-o situatie nesigura, asteapta sa se clarifice situatia.

| Darkmagic a răspuns:

Ai nevoie de actele casei pentru a incheia un nou contract cu Enel.

| VladPetcu a răspuns:

Nu! Doar sotia poate.
Funda?

| EuDoru explică:

Am actele apartamentului inclusiv cercificatele de deces.Eu am domiciliul in alt judet si succesiunea nu este facuta.In 2011 am intrebat la Enel Bucuresti(dar nu i-am explicat ca am domiciliul in alt judet)si mi-au spus ca trebuie sa vin cu actele casei sa dau o declaratie pe propria raspundere si daca JURISTUL aproba imi face contract!