| michaelMSC a întrebat:

Se poate infiinta un PFA fara extrasul de carte funciara? E suficient un contract de comodat intre mine si sotia proprietarului(proprietarul a decedat si nu este facuta succesiunea)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, sediul se dovedeste si cu contractul de comodat. Ar fi o singura problema, nu spui daca proprietatea asupra locuintei a fost comuna ori a fost bun propriu al proprietarului. Daca a fost bun comun atunci sotia proprietarului poate da in comodat cota sa parte(de obicei este de 1/2), daca nu atunci nu poate da in mod legal, nu este proprietara si va trebui sa faca succesiunea. Succes si numai bine!

1 răspuns:
| michaelMSC explică:

Din cate stiu, doar el era trecut pe contractul de vanzare cumparare.
Dar daca fac un contract de comodat intre un prieten care detine o lucuinta pot sa-mi stabilesc sediu la alta adresa decat cea din C.I? E nevoie de la el de cartea funciara?