| Mihaila_Adrian_1996 a întrebat:

Am o intrebare legata de concediu de odihna. Mi-am dat demisia de la locul de munca și trebuie sa primesc bani pa concediu dar nu știu câți bani trebuie sa primesc.
Am 8 luni muncite cu 1900 lei și 11 luni cu 2800 lei.
Mulțumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.150.
(1)Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2)Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu."
Asa fiind se iau in calcul ultimele 3 luni lucrate, se face media salariului obtinut, cu toate sporurile cu caracter permanent si se inmulteste cu numarul de zile de concediu la care ai dreptul si aceasta va fi indemnizatia bruta de concediu, din aceasta se scad contributiile la asigurari sociala si cea la sanatate si impozitul pe salariu.
Cat o sa fie indemnizatia n-am de unde sti, neavand elementele de calcul, respectiv media salariului cu sporuri si zilele de concediu. De altfel o poti calcula singur avand elementele respective.