| Adriannumenou a întrebat:

Am o neantelegere.Sunt implicat intru-n dosar penal.Ca pedeapsa o sa primesc o amenda administrativa......in ce consta aceasta amenda? cand expira acceasta amenda? si daca se trece pe cazier?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda administrativa este de la 10 lei la 1.000 lei si inlocuieste raspunderea penala, atunci cand fapta este lipsita de pericol social sau cu pericol social redus.
Amenda administrativa se trece in cazierul judiciar dar nu va apare in certificatul de cazier judiciar, aici se trec numai pedepsele penale.
Vei fi reabilitat de drept si mentiunea din cazier va fi stearsa daca ai platit amenda si daca in termen de 3 ani nu vei mai fi condamnat penal.