| andy95summer a întrebat:

Daca am luat amenda pe autobuz si am platit pe loc se trece in cazier?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Amenda e o contraventie nu o infractiune sa ajunga in cazier

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazierul judiciar se inscriu doar pedepsele definitive pentru infractiuni. Amenda este o sanctiune contraventionala, asa ca nu se inscrie in cazierul judiciar.

| Freya1 a răspuns:

Nu iti face cazier petru o amenda decat daca este caz penal... Furt, viol, crima, violenta fizica, accidente etc.Amenzile le platesti si gata

| Andreea11989 a răspuns:

Nu se trece in cazier amenda.