| costi900 a întrebat:

Am o nedumerire si as avea nevoie de ajutor, deci am terminat clasa a 12 a si am ramas corijent la romana si trebuie sa dau in 2-3 august,cand pot sa bag de somaj acum sau dupa corijenta? adica eu cand termin de fapt numai atunci? vreau sa fac in asa fel sa pot sa iau prima de incadrare dar am nevoie de niste explicatii mai detaliate cum as putea face, loc de munca as gasi dar vreau sa iau si prima, sper sa ma ajutati multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avand in vedere ca nu ai absolvit cl. a XII-a si vei absolvi abia dupa reusita la corigenta, vei merge la AJOFM, pentru luarea in evidenta, abia dupa ce reusesti la examenul de corigenta. Pentru luarea in evidenta trebuie sa duci urmatoarele:
-carte de identitate, original şi copie;
-actul de absolvire a formei de învăţământ, original şi copie;
-adeverinţa de la medicul de familie, cu menţiunea că eşti apt de muncă ori ca ai eventuale restricţii medicale.
După luarea în evidenţă începe o perioadă de 60 zile în care trebuie să-ţi cauţi o slujbă ori sa-ţi ofere ei una. Dacă nu ai reuşit angajarea, până la sfârşitul perioadei de 60 de zile şi nici nu urmezi studii superioare sau postliceale, trebuie să mergi iarăşi la AJOFM pentru înscrierea la şomaj şi de la data respectivă o să primeşti o indemnizaţie de 250 de lei lunar, până la angajare, dar nu mai mult de 6 luni.
Acte necesare pentru a primi indemnizaţia de şomaj:
- actul de identitate - original şi copie;
- actele de studii şi calificare - original şi copie;
- certificatul de naştere - original şi copie;
- certificatul de căsătorie - original şi copie (dacă este cazul);
- adeverinţa medicală - din care să rezulte că eşti apt de muncă;
-declaraţie pe proprie răspundere că nu urmezi o formă de învăţământ, autentificată la un notar public;
-adeverinţă de la organul financiar teritorial din care să rezulte că nu realizezi venituri.
Poti primi prima de incadrare in munca abia dupa ce te angajezi.

| alessia5158 a răspuns:

Daca esti corigent, nu poti fi considerat absolvent si, ca urmare, scoala nu-ti va elibera adeverinta din care sa rezulte absolvirea formei de invatamant, necesara inregistrarii la AJOFM.
Te poti inregistra la AJOFM dupa sustinerea si promovarea corigentei in termen de 60 de zile socotite de la data sustinerii corigentei--- te poti inregistra la AJOFM chiar si a doua zi dupa promovarea corigentei!
Citeste :
1. http://www.digi24.ro/......tine+somaj
2.http://www.anofm.ro/files/comunicat%20presa%20absolventi%202015%20.pdf

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi solicita/primi ajutorul de şomaj dacă termini liceul/12 clase!
NU contează dacă promovezi sau nu ( ori dacă participi sau nu la ) examenele de BAC!

Data absolvirii cursurilor/liceului ( în anul şcolar 2014-2015 ) este data de 29 mai 2015.
Dacă ai rămas corigent, atunci data absolvirii va fi data la care vei PROMOVA examenul de corigenţă!

De la această dată ( "2-3 august", cum ai precizat anterior ), ai la dispoziţie MAXIM 60 de zile pentru a te prezenta la AJOFM pentru luarea în evidenţă!
Apoi, după alte 60 de zile, TREBUIE să-ţi depui dosarul cu actele pentru ajutorul de şomaj.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Dacă ai rămas corigent/ă ( pe vară - deci, media anuală la vreo materie este sub 5 ), atunci TREBUIE să promovezi ( ÎNTÂI ) examenul de corigenţă!
Vezi perioadele în care se dau corigenţele în Planificarea de la linkul :
http://www.isjneamt.ro/fisiere/comunicari/management/Nr._5308_-_2015.pdf

Dacă nu-l promovezi, atunci rămâi repetent/ă :(

"Art. 203. - (1) Elevii declaraţi repetenţi se pot înscrie în anul şcolar următor în clasa pe care o repetă, la aceeaşi unitate de învăţământ, inclusiv cu depăşirea numărului maxim de elevi la clasă prevăzut de lege, sau se pot transfera la altă unitate de învăţământ.
(2) Pentru elevii din învăţământul secundar superior şi din învăţământul postliceal declaraţi repetenţi la sfârşitul primului an de studii, reînscrierea se poate face şi peste cifra de şcolarizare aprobată.
(3) În ciclul superior al liceului şi în învăţământul postliceal cu frecvenţă, elevii se pot afla în situaţia de repetenţie de cel mult două ori. Anul de studiu se poate repeta o singură dată.
(4) Continuarea studiilor de către elevii din ciclul superior al liceului sau din învăţământul postliceal, care repetă a doua oară un an şcolar sau care se află în stare de repetenţie pentru a treia oară, se poate realiza în învăţământul cu frecvenţă redusă. În situaţia în care elevii din învăţământul secundar superior nu au împlinit 18 ani rămân în învăţământul cu frecvenţă zi/seral.
... " - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Examenul de corigenţă se dă din TOATĂ materia învăţată pe parcursul întregului an!
La examenul de corigenţă se susţine probă scrisă şi orală/practică.

Vezi alte detalii în "Secţiunea 2 - Examenele organizate la nivelul unităţilor de învăţământ", Art. 210-218 din R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf