| fdmarius a întrebat:

Buna ziua/seara TPU. As vrea sa va intreb cateceva. Ma cheama Marius am 17 ani si sunt in clasa a 11 a la liceu. Mai am 1 an si termin scoala, sper sa iau bac-ul etc etc.... As vrea sa ma orientez spre o cariera militara ( fara sa fac facultate sau alte cursuri in plus fata de ce am in prezent ). Intrebarile mele sunt urmatoarele.
1. De ce ai nevoie ca sa intri in armata romana? Bani? Date? etc etc...
2. Crede-ti ca as putea sa ajung prin alte tari "Legiuni straine" sa zic asa? Mentionez ca stiu foarte bine limba engleza.
P.S: Vreau sa mentionez ca nu am o situatie finanicare foarte buna... Am nevoie de ajutor. Caut raspunsuri cat mai detaliate si explicitie. VA MULTUMESC MUULT!

Răspuns Câştigător
| stpu a răspuns:

Ca sa intri in armata nu ai nevoie de cine stie ce pregatire. Trebuie sa ai putina conditie fizica si sa treci anumite examene. De asemenea nu tot timpul se fac recrutari, exista o anumita perioada. Mai multe detalii despre perioada in care se fac recrutarile poti afla de la Cercul Militar din judetul tau.

Pentru Legiunea straina ai nevoie de limba franceza. Daca iti doresti asa ceva, ar trebui sa te apuci de franceza. E buna si engleza, dar daca vei fi admis vei urma in cadrul Legiunii cursuri de franceza. Antrenamentele nu sunt atat de dure pe cat se aude. Sunt multe legende si raman legende. Legiunea doar te pregateste sa fii rezistent. Ori rezistenta n-o capeti privind la cerul instelat, deci e absolut normal sa tragi tare cu pregatirea fizica.
In armata romana poti fi admis indiferent de liceul terminat. Poti sa-l termini si pe ala de preoti. Esti admis daca treci de examinare. Dupa admitere vei semna un contract si primesti salariu din prima luna ca oricare alt angajat al acestui stat.
Succes!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la http://www.armyacademy.ro/, vezi ofertele.
Cât privește "legiunea străină" este extrem de greu datorită antrenamentelor foarte dure.
Succes!
Pa, pa.

| Dana211 a răspuns:

Ca sa intri in Armata Romana trebuie sa iti mearga putin capul si sa ai conditie fizica cat de cat acceptabila (asta in cazul in care vrei sa devi doar soldat!). Banii te pot ajuta doar in cazul in care cunosti pe cineva, astfel incat poti plati si intri la sigur (cam cum se intampla in orice domeniu la noi in tara).
Intra pe site-ul mapn.ro si vezi acolo la cariera militara exact ceea ce te intereseaza, dupa in cazul in care vrei sa dai la vreo academie, cauta academia respectiva si vezi exact la ce anume trebuie sa dai examen.

| qTe a răspuns:

Nu platesti nimic, din contra in Armata Romana daca esti angajat te platesc ei pe tine!

| fdmarius explică:

Nu este bun linkul legiuitoarea. MAI ASTEPT RASPUNSURI!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru fdmarius):

Bună.
Ba este bun dar am pus virgula după adresă: http://www.armyacademy.ro/
Vezi acum.
Mult succes!
Pa, pa.

| fdmarius explică:

Am gasit cum a spus si Dana211 pe site-ul mapn.ro. Insa mai am cateva nedumeriri... Am sa va spun cat mai simplu...
1. Eu nu am liceu militar... am liceu cu profil filologic bilingv engleza. Este vreo problema? Pot fi acceptat in armata romana?
2. Daca esti admins in armata romana, lucrezi direct si ai salariu inca din prima ta luna acolo? sau cum vine? cum este decursul ( Va rog sa imi detaliatii un pic daca puteti )
Va multumesc