| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire: Sunt sofer de camion, iar patronul nu vrea sa imi dea salariul. Daca îi golesc rezervorul de la camion, intru la bulau?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt cai legale pentru a obtine salariul pentru ca ai lucrat, respectiv il poti reclama la ITM sau sa-l dai in udecata.
Furtul nu este o cale legala, dimpotriva, iti faci rau numai tie, respectiv poti fi condamnat penal si vei plati si contravaloarea combustibilului.

| mihai69 a răspuns:

Dacă furi și depune plângere, o să ai cel puțin un dosar penal. Cum va fi acesta încheiat... e altă poveste, dar mai bine mergi TU la poliție și depui plângere, sau îl chemi în judecată - consultă un avocat, sau un lider de sindicat din branșă.

| xerxes1 a răspuns:

Un amic i-a lasat camionul in Belgia pe autostrada.
Poti sa golesti linistit rezervorul si sa il lasi parcat pe undeva eventual si fara baterii si rotile de rezerva.

| CV25CRI a răspuns (pentru xerxes1):

Daca merge la politie ce fac?

| xerxes1 a răspuns (pentru CV25CRI):

Trebuie sa demonstreze ca tu le-ai luat.Este imposibil.
Poate le-a luat altcineva dupa ce ai plecat.

| CV25CRI a răspuns (pentru xerxes1):

As proceda in acest fel dar am de recuperat 5000 de euro

| ovidiu123432 a răspuns:

Sunt sanse, poti depune plangere.

| Valyasdfg a răspuns:

Păi... De ce nu vrea să-ți dea banii? Banii tăi? munciți de tine! Nu ai făcut ceva cumva?

| CV25CRI a răspuns (pentru Valyasdfg):

Nu am facut nimic. In iunie, iulie, august am primit banii, iar in septembrie si octombrie nu am mai vazut niciun ban.Eu am inceput munca in iulie.