| Hinami a întrebat:

Am o problema mai complicata.
Sunt doua surori, si mama lor a murit, tatal inca traieste. Una dintre ele este in strainatate iar cealalta are grija de el in tara.
Tatal poate lasa totul mostenire fiicei care are grija, sau nu poate face nimic fara fiica care este plecata?
Imi cer scuze pentru exprimare big grin ~

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu poate lasa ca mostenire totul, trebuie sa respecte rezerva succesorala, care este de 1/2 din ce-ar fi mostenit cu cota legala.
In schimb poate, pe timpul vietii, sa incheie un contract de intretinere cu fata care-l ingrijeste si prin acesta sa-i transfere dreptul de proprietate asupra intregii averi sau numai asupra unei parti din ea, in schimbul intretinerii pe viata si a inmormantarii.
De remarcat ca ar fi trebuit sa se faca mostenire dupa mama lor, daca parintii au avut bunuri dobandite pe timpul casatoriei.

| express11 a răspuns:

Depinde.daca totul este trecut pe numele lui,da, dar daca defuncta(decedata) a fost trecuta in actele casei sau apartamentului, trebuie facuta; am un lapsus, parca taxa de mostenire, pe care in termen de 6 luni poate fi facuta gratis.la ea participa toti mostenitorii, dar tatal tau va lua cam 50-70%,iar copiii cate o saisprezecime din mostenire. apoi parintele poate lasa la cine vrea partea lui. daca moare intre timp, se va imparti la mostenitorii legali in parti egale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa intelegi mai bine ce a spus ioandelasal, tatal poate face un contract cu fata care il ingrijeste ca dupa moarte sa ii revina ei tot.