| Saw3Danny a întrebat:

Salut, am o problemă, mi sa inundat tavanul de la bucătărie si s-a întins pata pe perete in jos si imi picură apa pe țevile de scurgere de la baie. Ma gandesc ca sigur s-a spart sifonul dat fiind că e un bloc comunist din anii 60, am fost la vecinii de sus si au spus că mi da un nr. de la instalator bun ca sa rezolvăm problema cand vor fi si ei acasa da nu vor sa se gândească sa spargă la ei având și cadita de dus... si spun ca problemă nu e la ei ca si sa o rezolvăm de la mine in tavan... ma gandesc totusi sa anunt asociația si sa nu chem momentan alt instalator dat fiind faptul că daca administrația o sa imi faca carpeli o sa anunt la primărie, merg in instanta sau întrerup scurgerea vecinului cu un dop / robinet, si totusi ma gandesc ca nu or fi nebuni sa monteze sifonul prin tavan ca nu poate sa l izoleze deasupra. Credeti ca voi rezolva ceva cu asociația?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Din intrebarile tale reiese ca necazurile nu te ocolesc. In acest caz cei de sus trebuie sa rezolve problema. Degeaba s-ar monta sifonul prin tavanul tau, pentru ca stricaciunea mare va fi la tine. Oricum se va umbla si la ei pentru a se face racordarile necesare, mai ales daca este vorba de sifonul de pardoseala.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ce treaba are asociatia?!? Aveti nevoie de un instalator, iar daca o fi de spart se va sparge. Evident este de la ei, nu are ce sa curga in tavanul tau, probabil e fix scurgerea de la cabina lor de dus. Care se monteaza in pardoseala lor, adica in tavanul tau, la fel cum sifonul tau e in tavanul vecinului de dedesubt.

| Anuket a răspuns:

Asociația nu. Tu spargi dacă chiar nu vor și probabil le vei zice că ai făcut-o degeaba căci din ce spui pare că-i de la ei.

| Irinelp a răspuns:

Normal cei de sus trebuie să verifice, Dacă nu contactează agenția imobiliara cu care ai închiriat sau cumpărat apartamentul.