| Gavrybos1235 a întrebat:

Am o Problema sunt in Italia, si vreau sa ma intorc in Romania singur, Parintii mei au murit,, Am 15 ani si din asta zic se poate daca sunt minor sa trec Trebuie cv mai mult decat Buletinul si biletul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti intoarce linistit si este destul sa ai cartea de identitate (nu buletin, oricum nu s-a m-ai facut buletin din 1996).

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Poti intra in Ro avand asupra ta numai o carte de identitate( sau un pasaport ) aflata in termenul de valabilitate.Dar, pentru ca esti minor, si doresti sa calatoresti singur, informeaza-te asupra conditilor de calatorie a minorilor neansotiti pe site-ul companiei de zbor cu care te vei intoarce --- fiecare companie de zbor are conditiile ei privitoare la calatoria minorilor neansotiti in functie de varsta lor. Vezi aici conditiile companiei "Tarom": http://www.tarom.ro/......otiti.html

La iesirea din Ro. ai nevoie de o declaratie notariala a reprezentatului legal in cazul decesului ambilor parinti.

| mgtow a răspuns:

Cardul de identitate si un act doveditor unde demonstreaza decesul lor, in caz ca il cere cand intri in tara pentru orice eventualitate zic.

| Tribalm a răspuns:

Iti trebuie insotitor la avion