| unul1 a întrebat:

Am o ruda care ar dori sa ia pensie din Italia. Are 57 de ani si 12 ani munciti acolo, 26 de ani aici. Am inteles ca trebuie daca vrea sa obtina pensie din Italia trebuie sa indeplineasca conditiile de pensionare de acolo. http://www.adevarul.it/legislatie/pensia-italia Pe siteul acesta am gasit ceva legat de legistlatie... dar nu am inteles prea bine cum sta treaba. Deci daca in momentul de fata ar dori sa obtina pensie din Italia la ce conditii ar trebui sa se supuna?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Nu-ti mai bate capul cu articolul respectiv!
Va putea sa obtina pensie de batranete daca are 65 ani impliniti(si este barbat) sau 60 ani ( si este femeie) si daca are cel putin 5 ani de contributii efective in Italia( conditie valabila pentru ambele sexe).

Pentru ca NU indeplineste si alte conditii, nu va avea dreptul si la "pensia pentru vechimea in campul muncii)--- nu are acea "suma intre varsta persoanei si anii de contributii" asa cum se spune in articolul din link-ul dat de tine.
Pentru a intelege citeste pg. 55 si pg.56 referitoare la "pensia pentru vechime in campul muncii" si " pensia pentru limita de varsta" din Ghidul editat de Ministerul Muncii :http://www.mmuncii.ro/......202011.pdf