| anonim_4396 a întrebat:

Am parul lung (sunt baiat), diriga mi-a zis doar sa stau cu camasa la ore si ca nu-i nimic daca am parul lung iar alta profesoara a zis ca trebuie sa ma tund ca asa scrie in regulament, parul trebuie sa fie de maxim 3cm (al meu are 10 sau mai mult)si a zis ca daca nu ma tund nu ma mai primeste la ora ei si are dreptul sa faca asta...profesoara aceea se intelege bine cu directoarea si nu vorbeste nimeni la ora ei (nu stiu daca conteaza asta) as vrea niste sfaturi.

12 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Daca diriginta iti permite, insemnaca nu este vorba de un regulament, ci doar de orgoliul profesoarei.
Roag-o pe diriginta sa vorbeasca cu profesoarain cauza sau incearca tu un compromis, anume inceaca sa-ti stangi cumva parul.

| AirănMeidăn a răspuns:

Stai linistit, unui coleg i-a zis directoarea sa se tunda 3 ani la rand si nu a facut nimic. Nici nu i s-a intamplat nimic. Avem in scoala metalheads dintr-aia cu parul pana la fund si la fel.
Deci nu te tunde

| Hieer a răspuns:

Bună,

Mi se pare o prostie că modul în care avem părul, hainele, unghiile, culoarile a nu știu ce lucrurui, ș.a.m.d. ne poate afecteaza viața socială. Bun, îți dai seama că dacă profa aia nu este de acord cu lungimea părului tău, o să poată influența toți profesorii, mai ales că este și prietenă bună cu directoarea. Dar eu cred că ai putea să vorbești cu direcoarea împreună cu părinții tăi, iar dacă ea o să fie de acord cu asta, nici ceilalți profesori nu ar trebui să comenteze în privința acestui lucrul.
Dacă nici directoarea nu o să aibă o părere bună în legătură cu asta, ar trebui să faci un sacrificiu și să te tunzi măcar până pe la 5 cm.

| Totenn a răspuns (pentru Hieer):

Buna, nu pot sa ma tund 5 cm, mi-ar sta oribil asa

| EnvyU a răspuns (pentru Totenn):

Daca tu nu vrei sa te tunzi atunci de ce ai mai venit sa postezi aici? Daca te sfatuim sa te tunzi spui ca nu vrei, deci nu poti decat sa stai cu parul asa. Vroiai sa fi cumva sprijinit moral in alegerea ta de a nu te tunde? cam asta ar fi.

| Totenn a răspuns (pentru EnvyU):

Uite, mie nu-mi sta bine cu parul mic, este in regula daca ma tund 2-3 cm din par dar tot nu-i convine profesoarei si as vrea un sfat, ce sa ii zic ca sa ma accepte asa.

| BarbuAna a răspuns:

Ai putea sa iti prinzi parul intr-un coc sau o coada. Presupun ca pentru chestia asta nu exista regula.
P.S: Nu are cum sa iti faca nimic profesoara aia. Si eu la inceputul scolii am avut varfurile parului roz, si profa mea de engleza e foarte serioasa cand vine vorba de par, dar nu mi-a zis absolut nimic. Nu mai asculta adultii astia. Au inhalat prea mult oxigen!

| Bucur_Alex_1987 a răspuns:

Tunde-te ca arata urat

| Alex1254 a răspuns (pentru Bucur_Alex_1987):

De unde stii cum arata? FRATE, nu exista asa ceva in regulament.Doar la scoala militara e obligatoriu sa ai parul scurt.Zii la profa aia sa nu mai manance...

| Totenn a răspuns (pentru Bucur_Alex_1987):

Am parul exact cum il avea Tudi Popa in trecut, daca te-ai uitat. Nu-ti mai da cu parerea daca nu stii.

| Toni19 a răspuns:

Nu are nici un drept, mai ales ca nu are nici o legatura, dar daca nu are toata tigla pe casa poate sa iti dea note mici. Asa am eu una, la care daca nu vii ii uniforma te asculta si iti da nota mica. happy

| MaraSilvia a răspuns:

Nu exista regula asta in regulament. Daca vrei te tunzi, daca nu, nu.Profa trebuie sa te invete nu sa iti spuna cum sa te tunzi.