| AsaOfficial a întrebat:

Salut,recent mi-a fost suspendat permisul pentru o perioada de 120 zile. Vreau sa fac contestatie dar nu stiu exact ce sa scriu, am nevoie de un model.Iar inca o intrebare ar fi unde trebuie sa ma prezint cu contestatia si daca mai trebuie platita amenda daca depun contestatie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu contestatie trebuie sa faci ci plangere contraventionala, la judecatorie, in termen de maximum 15 zile de la data cand ai primit procesul-verbal de contraventie. Gasesti modele pe internet.
Nu trebuie sa platesti amenda daca ai facut plangerea, o vei plati dupa ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti, bineinteles daca ti-a fost respinsa plangerea.
De la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti de respingere ai tot 15 zile in care daca platesti beneficiezi de plata a jumatate din minimul amenzii.

| AsaOfficial explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, multumesc mult.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Viteza sau alcool?
Ai martori sau Politia are inregistarea vitezei?

| AsaOfficial explică (pentru Violleta2022):

Viteza,am si martor.Nu am depasit limita in localitate cu mai mult de 40-45km/h,de asta vreau sa fac plangere contraventionala.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AsaOfficial):

Pai, este foarte mult 40-45 peste viteza legala.
Inseamna ca era 60km/ si tu aveai peste 100 ceea ce este enorm si asta le da dreptul sa-ti ssuspende permisul pe 3 luni.
Evident vei pierde contestatia!
Martorul este nesemnificativ in acest caz, fiindca au citirea unui aparat radar, care arata exact cat a fost viteza in momentul cand te-au prins.
Sincera sa fiu, ar trebui sa stai pieton astea 3 luni, ca-ti prinde bine lectia. Ca de esti iertat acum nu vei invata nimic, iar data viitoare omori pe cineva nevinovat, cu asa viteza.