| DomnulMuratura99 a întrebat:

Am picat traseul si trebuie sa ma programez peste 14 zile sau in maxim 14 zile? Si daca expira dosarul care am inteles ca e valabil un an si tot nu iau carnetul trebuie sa platesc iar scoala si sa fac orele, sala etc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti reprograma pentru traseu dupa ce trec 15 zile de la data sustinerii probei practice (traseu). Trebuie sa mai faci cel putin 6 ore de conducere si sa ai adeverinta la dosar.
Scoala de conducere este valabila timp de 1 an de la data terminarii cursurilor, data ce este trecuta in fisa de scolarizare. Daca nu obtii permisul in aceasta perioada trebuie sa repeti scoala de conducere si probele teoretica si practica.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Programarea se face DUPA ce trec cele 15 zile, timp in care mai faci cateva ore de traseu cu instructorul si atasezi chianta acelor ore la dosar, cand te reprogramezi.
Asadar, peste 15 zile poti sa mergi sa te reprogramezi si cand iti vine randul, dai traseul.
Daca dosarul expira in cele 15 zile, il refaci dupa 15 zile si-l depui.

| Zaied a răspuns (pentru Violleta2022):

Fals,nu induce lumea in eroare

| va21102001 a răspuns:

Daca ai picat traseul trebuie sa te reprogramezi peste 14 zile si sa platesti minim trei sedinte de condus si taxa de traseu.

Scoala de soferi expira de la data cand ai luat sala plus un an. Daca ti-a expirat scoala trebuie sa faci din nou toata scoala, sa o platesi, sa faci orele de legislatie, sa faci orele de condus, sa dai sala din nou