| Casian76 a întrebat:

Am primit o amenda de la stb de 500 de lei fiindcă nu am validat cardul de călătorie.
Nu am de gând sa plătesc amenda (cel puțin nu acum) fiindcă am o stare financiara foarte precara.
O cunostinta de a mea are amenzi cu carul și nu se mai strofoaca.
Ce se poate întâmpla? Imi va lua din salariu când ma voi angaja la vara? Ma simt penibil și prost... Și trist puțin.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Stiu ca acum nu-ti pasa, dar cand vei dori vreodata sa iei un credit bancar, au orice imprumut privat, vei avea supriza vietii, sa nu ti se aprobe, din cauza ucestei amenzi stupide, pe care o ignori acum.
In orice caz, dupa un timp, amenda va fi alocata in contul tau de la anaf, unde va sta acolo pana vei primii somatie sa o platesti, suma crescand in fiecare an, pana vei ajunge la tribunal si la executie judecatoreasca.
Cunostinta ta inca nu a ajuns in situatia asta, fiind extrem de norocos, dar va fi curand executat si va platii de n' ori mai mult, decat faceau acele amenzi, plus cheltuielile de judecata, care ti i se vor impune.

Sincer, ma asteptam ca un om ca tine, cu facultate, sa aiba propriul creier si judecata, nu sa ia de buna, ceea ce un prost ii recomanda.
Dar probabil nu vei crede, pana nu ti se intampla tie.

35 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Cand o sa primesti acasa procesul verbal trebuie contestat in instanta in 15 zile si va fi anulat.sunt prea multe nereguli.

| Casian76 explică (pentru ywar):

Ești retardat? Am și spus ca de vina este autocorector-ul telefonului.

| Casian76 explică (pentru Casian76):

Autocorectorul***

| ywar a răspuns (pentru Casian76):

Respecta legea si pe urma mai vorbim. Pana una alta esti un mic hot! Cand te sui in mijlocul de transport trebuie sa validezi cardul. Eu nu vorbesc cu infractori.

| Casian76 explică (pentru ywar):

Mda. Cum zici tu!