| Ionut20222 a întrebat:

Am primit un plic prin poștă de la inalta curte de casație și justiție.

Dosar nr. 79/D/P/2020

Conform prevederilor art 145 alin. 1 C p.p., va facem cunoscut ca în cursul efectuării urmăririi penale în dosarul sus - rubrica sau dispus față de dvs. Măsurile de supraveghere tehnica prevazute de art. 138 alin. 1 lit. a,c,d, e C.p.p.

Ce înseamnă asta și la ce sa mă aștept pentru ca am rămas mirat când am primit asta și ce se întâmplă mai departe?

Mulțumesc, funda ce-l mai bun răspuns

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna exact ce spune, masurile de supraveghere tehnica dispuse sunt, conform Codului de procedura penala, urmatoarele:
"ART. 138. Dispoziţii generale
  (1) Constituie metode speciale de supraveghere sau cercetare următoarele:
  a) interceptarea comunicaţiilor ori a oricărui tip de comunicare la distanţă;
  c) supravegherea video, audio sau prin fotografiere;
  d) localizarea sau urmărirea prin mijloace tehnice;
  e) obţinerea datelor privind tranzacţiile financiare ale unei persoane;
  (2) Prin interceptarea comunicaţiilor ori a oricărui tip de comunicare se înţelege interceptarea, accesul, monitorizarea, colectarea sau înregistrarea comunicărilor efectuate prin telefon, sistem informatic ori prin orice alt mijloc de comunicare.
(6) Prin supraveghere video, audio sau prin fotografiere se înţelege fotografierea persoanelor, observarea sau înregistrarea conversaţiilor, mişcărilor ori a altor activităţi ale acestora.
  (7) Prin localizare sau urmărire prin mijloace tehnice se înţelege folosirea unor dispozitive care determină locul unde se află persoana sau obiectul la care sunt ataşate.
  (9) Prin obţinerea datelor privind tranzacţiile financiare ale unei persoane se înţelege operaţiunile prin care se asigură cunoaşterea conţinutului tranzacţiilor financiare şi al altor operaţiuni efectuate sau care urmează să fie efectuate prin intermediul unei instituţii de credit ori al altei entităţi financiare, precum şi obţinerea de la o instituţie de credit sau de la altă entitate financiară de înscrisuri ori informaţii aflate în posesia acesteia referitoare la tranzacţiile sau operaţiunile unei persoane.
  (13) Prin supraveghere tehnică se înţelege utilizarea uneia dintre metodele prevăzute la alin. (1) lit. a)-d)."

| Brizbriz a răspuns:

Https://www.google.com/search?q=%2279%2FD%2FP%2F2020%22
pare penal:
http://infodosar.ro/d.php?dosar=1811/30/2022&submit=Cauta

intrebarea e daca numele si adresa sunt explicit ale tale
poate cineva a gresit adresa

| 1234568807 a răspuns:

Pai ce ai facut de ai primit as ceva?