| NissanR35 a întrebat:

Am pus o întrebare aici acum câteva zile și când dau sa intru sa vad răspunsurile îmi apărare ca postare indisponibila...în fine, întreb din nou. Cu 2 ani in urma am avut un abonament la Telekom, am luat și un telefon la 700 de lei pe care nu le-am mai plătit ( mi-au impus o taxa aiurea pe care nu au știut nici ei sa o justifice și m-am enervat pur și simplu ). Acum faptul este consumat dar problema e ca acum 2 săptămâni mi-a venit un email de la o firma de recuperări prin care mi se aduce la cunoștință ca am de plătit 5500 lei in condițiile în care eu aveam doar 2000 de plata la Telekom ( astea-s cică ceva penalități vezi doamne ). Am mai întrebat în diverse locuri și mi s-a spus ca este posibilitatea ca după 5 ani sa exipre aceasta datorie și sa o elimine pur și simplus, sau care ar rezolvarea ceva mai finuta pentru problema mea? Mulțumesc

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Rezolvarea finuta este sa iti platest datoria.
Ea nu va disparea asa asa brusc si din senin dupa 5 ani, ca atlfel nu ne-am mai plati nimeni facturile nu?
Avand in vedere ca a inceput procesul de recuperare prescriptia nu va mai intra in vigoare ci se va ajunge la judecata.
Deci rezolvarea e plata datoriei, sau astepti sa fii executat si sa ti se ia automat banii prin popriri

| Dragobeta a răspuns:

Dupa 5 ani expira daca ramanea la Telekom. Dar ei au plasat datoria la recuperatori. Si se ia de la capat. Si da, se adauga din start la Telekom (sau orice alta firma) penalizarile. Acum se mai adauga si cheltuielile firmei de recuperare. Daca nu platesti, te vor da in judecata si vei mai plati niste cheltuieli.
Ai vrut sa fii smecher sa ai un telefon gratis? Acum te va costa insutit.