| andreimpwr a întrebat:

Salutări, de în urmă cu aproape 2 ani am avut un abonament la Telekom, știu ca luasem și un telefon la vreo 700 de lei. După aproximativ 4-5 luni am plecat din România pentru o perioadă iar la întoarcere nu știu din ce motiv ( nici ei nu au știut sa îmi spună când am sunat ) țin minte ca mi s-a închis telefonul în nas.mi s-a impus o taxa în valoare de 100 și ceva de euro. La aceasta veste ca tot omul impulsiv, am decis să scot cartela din telefon și sa o arunc ( tehnica nu prea bine gândită dar atât am putut atunci ). A trecut în jur de un an și ceva de atunci și acum 2 săptămâni ma trezesc cu un email de la o firma de recuperări, îmi spuneau acolo ca suma inițială a datoriilor mele către Telekom sunt de 2000 de lei iar spre surprinderea mea din nou, am primit vestea ca pe lângă cei 2000 trebuie sa mai plătesc încă 3500 de lei "penalități de întârziere" ceea ce mi se pare aberant chiar dacă nu am renunțat sa mai plătesc. Acum vine întrebarea mea, cum ar trebui sa procedez în situația de fata? Sincer eu as plăti cei 2000 dar nu ma gândesc deloc sa le plătesc nimic în plus și mai ales 3500 de lei "penalități". Am vreo soluție în cazul de fata? După 5 ani înțelesesem că dispar datoriile în caz ca nu le mai plătesc deloc, este asa sau?! Mulțumesc

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Datoriile dispar doar daca creditorul nu actioneaza nimic in termenul de prescriptiune.
Tu ai primit insa notificare dupa 2 ani, deci termenul de prescrptiune porneste din nou de la aceea data.
Te sfatuiesc sa achiti datoria pretinsa, fiindca suma se poate mari chiar si peste dublu, daca te executa silit!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai tu linistit ca in 5 ani daca datoria ta a fost data catre o firma de recuperari isi recupereaza ei bani, nu se prescrie nimic avand in vedere ca deja s-a inceput procedura de recuperare

| sierra1 a răspuns:

"După 5 ani înțelesesem că dispar datoriile în caz ca nu le mai plătesc deloc, este asa sau?!"

nici vorbă!

| SkandallKamataru a răspuns (pentru sierra1):

"După 5 ani înțelesesem că dispar datoriile în caz ca nu le mai plătesc deloc, este asa sau"
Am trait sa o aud si pe asta laughing laughing laughing laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După 5 ani înțelesesem că dispar datoriile în caz ca nu le mai plătesc deloc, este asa sau? Nu este așa.
Nu prea ai cum să fentezi. Te vor urmări până în pânzele albe.