| danarasfatata a întrebat:

Am o mare problema cu publicatia IMP. Anul trecut am comandat un colet cu gentute cartonase si o cutie de depozitare. Nu am semnat nici un contract cum se fac de obicei la utilitati banci sau alte servicii, doar am ridicat coletul cu buletinul. Am platit pe loc coletul respectiv chiar daca aveam termen de plata, doar asa ca sunt serioasa. In termen de 10 zile trebuia sa sun sa refuz alte pachete, am sunat dupa vreo 12 zile si mi-au spus ca urmatorul pachet e deja pe drum. Am raspuns bine dar va rog sa nu imi mai trimiteti. Recunosc sunt datoare cu 17 lei pe care ma duc ciar azi la posta sa ii platesc desi au trecut 6 luni dar ma duc peste vreo ora. Din pacate eu nu mai stau la adresa respectiv adin 2007 si ei au tot trimis pachete desi am rugat sa nu se faca acest lucru. Dupa vreo trei luni ma trezesc cu notificare de plata si de anul trecut tot vin notificari si somati si cu penalitati de intarziere. Aseara mi s-a adus la cunostinta ca am fost preluata de o firma de recuperari si ca voi fi data in judecata. Am sunat acum o ora la IMP le-am spus situatia si ei imi spun ca eu am cerut sa mi-se trimita la doua luni. Cum as fi putut sa fac asta daca eu am cerut sa nu mi-se mai trimita, daca eu nu am platit nici al doilea colet. Imi aduc aminte de un telefon de la ei cand eram bolnava la pat cu febra mare, si stiu doar ca ii rugam sa ma lase in pace iar ei imi tot vorbeau de oferte altceva nu imi aduc aminte. Firma recuperatoare imi spune ca daca am chef sa platesc cheltuieli de judecata de zeci de milioane sa nu platesc nimic. Chiar asa ZECI de milioane ha ha. Am cautat un forum pentru imp si am gasit zeci de discutii pe tema asta cu zeci de oameni pacaliti de aceasta publicatie IMP din toate orasele.
DACA SUNTETI UNUL DINTRE EI SAU AVETI VREO CUNOSTINTA DE UN ASEMENEA CAZ VA ROG DIN TOT SUFLETUL DATI-MI UN SFAT SAU PUBLICATII CEVA. Haideti sa schimbam ceva.

1 răspuns:
| 1PtToti a răspuns:

Niste porci! Se bazeaza pe intimidare, ca o sa cedezi si o sa platesti toate acele colete. Daca se ajunge la judecata (desi nu cred ca ar fi atat de prosti incat sa inainteze in justitie, tu neavand un contract semnat), singura parte nasoala e ca nu ai o scrisoare, email sau alta dovada clara ca tu ai sunat sa refuzi. Oricum, toate coletele trimise de ei au stat la posta 2 saptamani (sau cat e timpul respectiv), dupa care s-au intors tot la ei, deci NU AU CUM sa ceara in justitie contravaloarea lor, ca doar nu ti-au trimis mezeluri si s-au stricat. Asta in primul rand. In al doilea rand, exista niste legi FOARTE CLARE in ceea ce priveste comertul la distanta (online sau prin curierat). E una din putinele legi din Romania care protejeaza cu adevarat clientul, si ea spune ca, neputand sa vezi produsul efectiv (ca in magazin la raft), ai termen 14 zile sa il trimiti inapoi (daca nu l-ai desfacut/deteriorat/etc), indiferent de motiv! Adica legea te protejeaza si intr-o situatie de genul: "Am comandat un laptop rosu, dar mi se pare prea... rosu deschis! Nu il vreau!". Asa ca NU AI DE CE sa platesti nici macar acel al doilea colet! Tu ai sunat in termen de 12 zile (din cele 14), sa refuzi urmatoarele colete. La momentul respectiv, puteai sa il trimiti inapoi si pe primul, si ei ar fi fost obligati sa iti dea banii inapoi. Ei NU au un contract cu tine, deci nu au ce sa iti ceara. Faza cu recuperatorii e doar un instrument de manipulare, si sunt multi care vor ceda presiunii, de frica sa nu ajunga la judecatorie. Cel mai bine, ca sa fii cat mai bine asigurata, ar fi sa ceri de la furnizorul de telefonie factura detaliata pentru luna respectiva, sa se vada clar ca ai sunat la firma lor dupa 12 zile, si sa NU le spui asta si lor. Daca se ajunge in justitie si firma sustine ca tu nu ai sunat, 1-tu vei avea hartia care va demonstra ca mint, si 2-ei nu vor avea inregistrarea convorbirii. Nu cred ca exista in tara asta un judecator care sa le dea lor dreptate. Si in cel mai-cel mai-cel mai rau caz, daca prin absurd ar castiga, chiar NU au cum sa iti pretinda nici contravaloarea coletelor, nici penalitati, ci maxim taxele postale...