| AvalohAlyn a întrebat:

Am sa imi expun o parere si am sa pun doua intrebari la sfarsit:Scoala nu te invata si sa te descurci in viata,eu cred ca asta conteaza,sa stii sa te descurci in viata, scoala romaneasca unde am avut note bune m-a invatat numai prostii care nu imi folosesc la nimic dar nu m-a invatat si nu invata oamenii cum sa dea piept cu viata, cum sa se descurce in ea fara sa sufere, nu iti dezvolta abilitatile si nu te ajuta sa ti le dobandesti, e o scoala mai mult fara valoare in adevarata viata.Scoala,unde am luat chiar si medii anuale generale de 9, 50, 9 etc nu m-a invatat si nu imi foloseste la nimic, fiindca nu m-a pregatit nici moral nici practic pentru greutatile vietii ci doar am memorat si invatat niste chestii teoretice si uite asa am ajuns sa sufar de depresie, inabilitati sociale, neindemanare, anxietate sociala destul de accentuata si 0 abilitati practice, care sa te ajute in viata.Nu am loc de munca momentan si sufar psihologic, poate in mare parte si din vina societatii si scolii romanesti dar si din vina mea poate, dar intr-o mai mica masura.Degeaba am facut scoala si chiar am invatat ca viata mi sr pare foarte grea si mi-e greu sa ma descurc in ea din cauza suferintelor si lipsei de abilitati practice si atunci ma intreb la ce mai ajuta scoala romaneasca? De ce ne mai chinuim sa invatam,sa mergem atat de des la ea etc

Majoritatea celor care au noroc si fericire in viata,acestea nu li se datoreaza scolii si invatamantului romanesc ci lor si "scolii vietii" pe care o au,scoala nu are niciun rol sa te ajute la ceva,concluzia e ca in afara de scris si citit care chiar conteaza pentru orice om mai mult nu te invata scoala romaneasca,daca nu ai tu o anumita scoala a vietii si o anume autopregatire sa dobandesti niste abilitati si sa te autoeduci toate astea in afara scolii pentru ca scoala desi ar trebui sa te invete asta, mai degraba decat anume teoreme matematice si date teoretice, nu o face si continua sa distruga vieti, sa ocupe tot timpul copiilor si adolescentilor si atunci ma intreb de ce mi-am pierdut timpul sa invat daca nu m-a pregatit pentru viata si pentru adevaratele probleme? De ce nu am stat mereu sa ma joc si sa ma distrez si m-am ocupat de scoala pierzand atata timp si tinerete?"Multumesc" societatii romanesti si conducatorilor, sefilor din invatamant ca au creat asa o scoala mizerabila si m-au ajutat sa devin un ratat.Fiindca poate e si vina mea, poate dar in mod categoric e si vina scolii si organizarii defectuoase a invatamantului romanesc si macat daca as fi facut mai multe activitati extrascolare in scoala dar nu, se preferau multe ore de matematica si romana inutile.Mai e cineva dezgustat de scoala romaneasca sau mai e cineva care poate spune ca scoala nu l-a ajutat decat si doar la citit si scris si numai atat, nimic mai mult? Ce nota ati da scolii romanesti?
PS:eu am făcut școala și liceu normal,dar chiar mă uitam la descrierile și prezentările școlilor și liceelor speciale din Ro,ei zic că îi ajută pe copii sa dobândească abilități și deprinderi practice și se bazează pe lucru practic aici mă refer la școli iar la licee sunt profile de gastronomie,de ospătari,mecanica, de turism etc etc. la care te specializezi din liceu Ptr aceste meserii, dobândești abilitățile și deprinderile practice care te ajuta mai departe la muncă.Eu zic sa facem de acum toți licee și școli speciale că liceele normale și școlile normale te învață doar teorie. Experienta proprie.
Am absolvit liceu teoretic și am învățat în decursul lui doar noțiuni teoretice de toate felurile și de cultura generala.In rest,să mă pregătească Ptr un viitor loc de muncă,sa dobandesc deprinderi,abilități etc folositoare Ptr viața și eventual Ptr munca ioc,nema,zero.
Deci care mai e rolul scolii in Romania? Am ajuns de râsul curcilor cu învățământul românesc,înveți teorie,teorie,teorie și practică o lași în neant,cum am spus mai degrabă faci practica la o școală specială in Ro decât la liceele noastre normale la care am fost și eu și toți.
Și uite așa am ajuns cu pensie temporara de invaliditate pe caz de boala, poate din cauza mea, poate din vina sorții dar jumătate din vina o are și învățământul și societatea și statul românesc.Doar jumătate. Cealalta jumătate de vina o am eu.Romania nu îți oferă șanse,asta-i toată treabă, te baga sa tragi la jugul unui învățământ prost gândit, prost organizat și prost conceput.Trebuie o reformă în învățământ dar cine sa o facă? De ce niciun ministru al Educației nu are curajul sa faca o adevărată reformă? Nu se vrea,asta e răspunsul său nu e nimeni in stare? N-aș crede asta din urmă.
A și încă ceva poate multi dintre voi o sa ziceti că nu e vina scolii că am eu anxietate,depresie,toc etc și că m-am îmbolnăvit dar pot sa spun așa:O mare parte din vina pentru ce suferințe trăiesc eu acum e și din vina bullying-ului din școala generală în care sufeream doar că învățăm bine Și pentru ce? Că n-am făcut nimic cu acel învățat din cauza României și a sistemelor statului,care nu numai că nu îți oferă o șansă dar daca nu te descurci sa vezi ce faci in viitor cu starea ta și suferința ta,, chiar poți și să mori de foame sau sa dormi în frig, ferească Dumnezeu de așa ceva.
Oricum trăim în România și asta ne ocupa tot timpul. Cum zicea cineva.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai scris mult si greu de citit, mergi la psiholog pa.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Analfabeții sunt mai optimiști decât tine.
Daca nu ar fi abandonat școală si ar fi învățat si ei f.bine ar fi devenit si ei pesimiști?
Si eu am absolvit liceul teoretic secția reala. Dar am lucrat ca : muncitor necalificat ( am învățat la locul de munca), contabil, la fel am învățat lucrând, secretar, la fel am învățat lucrând, am predat si in învățământ suplinitoare necalificata si m-am descurcat. Cred ca femeile sunt mai optimiste decât bărbații.
Ia si tu exemplu de la noi!